آرالیای برگ پهن
آرالیای برگ پهن
 

آرالیای برگ پهن-FATSIA OR JAPANESE ARALIA

فاتسیا درختچه ای همیشه سبز از و 3 تا 6 متر ارتفاع دارد. از خانواده آرالیاسه (پیچک) می باشد. ساقه ی این گیاه منشعب است. برگ ها بزرگ هستند و به 25 الی 30 سانتی متر می رسند. گاهی دمبرگ ها به طولی حدود 50 سانتی متر می رسند.پ
 
آرالیای برگ پهن-FATSIA OR JAPANESE ARALIA
ARALIA SIEBOLDII :نام علمی
ARALIACEAE-پیچک :خانواده
جنوب ژاپن و کره شمالی :بومی منطقه
فاتسیا ژاپونیكا, Aralia japonica Thunb ,A. sieboldii Hort :نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک مرطوب اسیدی و دارای مواد آلی بالا 22 درجه سانتیگراد کمی مرطوب کم
 
برگ ها لوب دار براق و سبز تیره هستند. گل ها به صورت چتری و مجتمع در انتهای ساقه ی اصلی ایجاد می شوند و سفید تا کرم رنگ هستند. گل ها بسیار ریزند و زیاد جلب توجه نمی کنند. برگ های بین 7 الی 9 لوب دارند. میوه های این گیاه سیاه رنگ و ریز هستند.
برای نگهداری از این گیاه بهتر از دور از نور مستقیم آفتاب باشد. اما در صورتی که مکان نگهداری سرد باشد وجود نور ضروری است.
آرالیای ژاپنی بعنوان گياه خانگي يا در بعضي جاها ( مناطق با پناهگاه هاي بدون آفتاب و باد ) ميتوان آنها را در حياط پاسيو يا باغها كشت كرد .
اگر از این گیاه به درستی نگهداری شود به ندرت دچار آفات و بیماری خواهد شد.
تکثیر آن از طریق كاشت بذر در بهار یا پائیز، تهیه قلمه در اوایل یا اواسط تابستان و خوابانیدن هوائی در بهار یا اواخر تابستان امكان‌پذیر است .
این گیاه به نام فاتسیا ژاپونیکا نیز معروف است. 
 آرالیا به خاک مرطوب اسیدی و دارای مواد آلی بالا نیاز دارد. دمای مناسب برای رشد و نگهداری از آن ۲۲ سانتی گراد است و به نوری کم نیاز دارد. برای آبیاری و رطوبت هم، همین که اندکی مرطوب باشد کفایت می‌کند.
از مشخصات دیگر آن برای نگهداری بهینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
درختچه‌ای همیشه سبز است که از ۳ تا ۶ متر ارتفاع دارد. ساقهٔ این گیاه از نوع منشعب است. برگ‌ها بزرگند و به ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر می‌رسند. گاهی دمبرگ‌ها به طولی حدود ۵۰ سانتی متر می‌رسند. برگ‌ها لوب دار براق و سبز تیره هستند. گل‌ها به صورت چتری و مجتمع در انتهای ساقهٔ اصلی ایجاد می‌شوند و سفید تا کرم رنگ هستند. گل‌ها بسیار ریزند و زیاد جلب توجه نمی‌کنند. برگ‌های بین ۷ الی ۹ لوب دارند. میوه‌های این گیاه سیاه رنگ و ریز هستند.
نگهداری:
برای نگهداری از این گیاه بهتر است آن را دور از نور مستقیم آفتاب نگه داشت اما در صورتی که مکان نگهداری سرد باشد وجود نور ضروری است. در بعضی جا‌ها (مناطق با پناهگاه‌های بدون آفتاب و باد) می‌توان آن‌ها را در حیاط پاسیو یا باغ‌ها کشت کرد.
اگر از این گیاه به درستی نگهداری شود بندرت دچار آفات و بیماری خواهد شد.
تکثیر:
ازدیاد آن از طریق کاشت بذر در بهار یا پائیز، تهیه قلمه در اوایل یا اواسط تابستان و خوابانیدن هوائی در بهار یا اواخر تابستان امکان‌پذیر است.
 
آرالیای ژاپنی
 
 
 
 
ارالیا مراقبت

نوشته شده در 18/02/1394 جمعه ساعت 21:13:41 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 18/02/1394 جمعه ساعت 21:15:38 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان اپارتمانی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
کلاس اموزشی


روش فعالیت در انجمن کشاورزی


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae