آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با سامانه اطلاعات جغرافی پایش می‌شود
آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، سید محسن دستور رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: این سازمان هر سال قبل از شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان، مراقبت فعال بیماری آنفلوآنزای پرندگان را در دستور کار خود قرار می‌دهد.
 
وی در تشریح اهداف پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، گفت: به واحدهایی که احتمال گردش ویروس آنفلوآنزا در آنها وجود دارد، در این طرح به صورت تصادفی مراجعه می‌شود تا در حداقل زمان ممکن سویه هایی که احتمال تغییر آنها به شکل حاد وجود دارد شناسایی و ادامه گردش آنها به شکل فوق حاد و بیماری فراهم نشود.
 
دستور، افزود: در سال جاری این کار یک ویژگی خاص پیدا کرد و آن این بود که با راه اندازی سامانه جی.آی.اس طیور، تمام اطلاعات مربوط به طرح پایش روی این سامانه گذاشته شد؛ از طریق این سامانه مراجعه ها، نمونه برداری ها، جواب آزمایش ها و اینکه در طرح پایش به چه مناطقی مراجعه شده است، بر روی این سامانه مشخص می شود.
 
رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: از طریق این سامانه، تمام اطلاعات به دست آمده به روی نقشه انتقال داده می شود و به این سوال که آیا ارتباط معناداری میان اطلاعات اپیدمیولوژیکی تهیه شده در خصوص بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد یا خیر، پاسخ داده می‌شود.
 
وی افزود: سازمان دامپزشکی در طرح امسال به بیش از یک هزار و300 واحد مراجعه کرده است و نزدیک به 18 هزار نمونه گیری نیز صورت گرفته شده است.
 
دستور محدوده کاری اجرای طرح پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را شامل کلیه واحدهای صنعتی، واحدهای تخم گذار، مادر، پرورش بلدرچین، کبک، طیور روستایی و همچنین بازارچه های عرضه پرندگان زنده، باغ وحش ها و باغ پرندگان عنوان کرد.
 
رئیس سازمان دامپزشکی، گفت: این کار اکنون به ثمر نشسته و نتایج آن در حال تجزیه و تحلیل است که بر اساس نتایج اولیه، خوشبختانه مشکل خاصی از بابت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور وجود ندارد.
 
وی افزود: در گذشته نمونه ها و آمار و ارقام جمع بندی می شد، اما امکان تجزیه و تحلیل سریع و دقیق در قالب یک سیستم وجود نداشت اما با سامانه جی.آی.اس که از اول شهریورماه جاری در این زمینه نیز به کار گرفته شده است، می توانیم سریعتر و دقیق تر اطلاعات به دست آمده از پایش را تحلیل و تجزیه و تفسیر کنیم و از نتایج حاصله برای سیاستگذاری،برنامه ریزی و اتخاذ تصمیم بهره برداری نمائیم.
 
منبع : agrofoodnews.com

نوشته شده در 24/09/1392 ساعت 23:00:10 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک