افتتاح معاملات پسته در بورس کالاي ايران
افتتاح معاملات پسته در بورس کالاي ايران

افتتاح معاملات پسته در بورس کالاي ايران

خبرگزاري آريا-معاملات پسته در بورس کالاي ايران ، امروز دوشنبه با حضور وزير امور اقتصادي و دارايي، نمايندگان مجلس و مديران بازار سرمايه افتتاح مي شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، با حضور جمعي از مقامات ارشد دولتي از جمله وزير امور اقتصادي و دارايي، مسئولان وزارت جهاد کشاورزي،نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان کرمان، شرکت تعاوني پسته رفسنجان و مديران ارشد بازار سرمايه معاملات پسته در تالار کشاورزي بورس کالاي ايران به طور رسمي افتتاح مي شود.
پسته ايران مزاياي زيادي، چه از نظر ارزش غذايي و چه از نظر اقتصادي دارد و امروزه توانسته جايگاه خوبي در صادرات غير نفتي کشور داشته باشد.
در سال هاي اخير تعدادي از کشورهاي توسعه يافته مانند ايالات متحده آمريکا، با سرمايه گذاري کلان، اقدام به توليد پسته در سطح بسيار گسترده کرده اند و سعي داشته اند که محصولي پربازده در سطح کشت گسترده ارائه دهند اما هنوز نتوانسته اند پسته اي با طعم دلپذير پسته ايراني توليد کنند.
ورود پسته به بورس کالا ؛ فرصت بسيار خوبي براي کشاورزان و تجار ايراني است که با سرمايه گذاري در بخش توليد اين محصول و عرضه در بورس کالا جايگاه پسته را نه تنها به سطح گذشته بازگردانند، بلکه بالاتر از آن نيز ببرند تا ايران باز بتواند در توليد و صادرات اين محصول حرف اول را در جهان بزند.
به اين ترتيب بورس کالاي ايران به منظور بهبود تجارت پسته به عنوان مهمترين محصول صادراتي کشور در بخش کشاورزي با همکاري اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان کرمان و شرکت تعاوني پسته رفسنجان اقدام به راه اندازي معاملات پسته کرده است.
بدين ترتيب ايران از اين پس به عنوان مرجع قيمت گذاري پسته در سطح منطقه و بين المللي مطرح خواهد شد.
پسته يکي از کالاهاي استراتژيک کشور است و از اين روي لازم است تسهيلاتي در جهت تجارت پسته در کشور ايجاد شود. به اين ترتيب که ايجاد بازاري منسجم که به عنوان مرجعي براي قيمت روزانه محصول پسته در نظر گرفته شود، لازم نظر مي رسد.
مديرعامل بورس کالاي ايران گفت: در حوزه محصول پسته لازم است بازاري داشته باشيم تا از طريق آن به صورت روزانه از قيمت استراتژيک اين محصول باخبر شويم. از آنجا که ايران توليد کننده دوم پسته در سطح جهاني است، از طريق امکاناتي که بورس در اختيار ما قرار مي دهد، مي توانيم در مورد قيمت هاي جهاني نيز مذاکراتي داشته باشيم.
به گفته حامد سلطاني نژاد، نبود بازار منسجم داخلي دليل مهمي در سکوت ايران در حوزه قيمت گذاري محصول پسته در سطح بين الملل است و ايجاد بورس پسته، ايران را به کشور مرجع در خصوص قيمت گذاري اين محصول تبديل خواهد کرد.
وي با اشاره به نقش قدرتمند بورس ها در قيمت گذاري محصولات و کالاها خاطرنشان کرد: قيمت ها در بازارهاي جهاني عموما به وسيله قراردادهاي موکول به آينده تعيين مي شود. اين قراردادها از نوع قراردادهاي استانداردي مانند فيوچرز يا آپشن و نيز قراردادهايي از قبيل سلف يا فوروارد هستند؛ و اين بورس ها و اتاق هاي بورس هستند، که اين قراردادها را تنظيم مي کنند و در اختيار فعالان قرار مي دهند.
اين مدير ارشد ادامه داد: هنگامي که بازار داخلي پسته شکل بگيرد، با به کار گرفتن ابزارهاي مالي همچون اتي يا فيوچرز يا آپشن - اختيار معامله مي توان براي بازار آينده نگر اين محصول نيز برنامه ريزي کرد. با اين اقدام، ايران مي تواند مرجعيت قيمتي خود را در دنيا به دست آورد.
به گفته مديرعامل بورس کالا، با طراحي ابزارهاي مالي، کشاورزان و تجار مي توانند معاملات موکول به آينده و آينده نگر داشته باشند و در خصوص قيمت ها نقش آفريني کنند.
وي با بيان اينکه بورس کالا در صدد است تا حداقل در حوزه قيمت پسته در منطقه نقش آفرين باشد، تاکيد کرد: بورس کالا در صدد است تا حداقل در حوزه قيمت پسته در منطقه نقش آفرين باشد و کساني که به دنبال تجارت پسته هستند بورس کالاي ايران را به عنوان يکي از مراجع اصلي قيمت در نظر داشته باشند.
روش عرضه پسته در بورس کالا
سلطاني نژاد در ادامه گفتگوي خود با "سنا" به نحوه معاملات پسته در بورس کالا اشاره کرد و گفت: عرضه پسته در بورس کالا به دو صوت خواهد بود؛ مدل اول به صورت عرضه فيزيکي است، که از همان مکانيزم کالاهاي ديگر در بورس کالا برخوردار است. در اين روش، نخست استاندارد کالا، مورد ارزيابي قرار مي گيرد و سپس اطلاعيه عرضه آن منتشر مي شود و خريداران نيز در سيستم مبتني بر تقاضا کالا را خريداري مي کنند.
وي مدل دوم را اينگونه تشرح کرد: مدل ديگر، مدل گواهي سپرده است. در مدل گواهي سپرده، پسته در انبارهايي که در شهرهايي مانند رفسنجان يا ساير شهرهايي که توليد کننده پسته هستند، پذيرش مي شوند. اين انبارها از امکانات و استاندارهاي خاصي برخوردارند؛ چرا که پسته از شرايط نگهداري ويژه اي برخوردار است. پسته اي که به اين انبارها سپرده مي شود جز استاندارها و گريدهايي خواهد بود که بورس کالا به عنوان گريدهاي بين المللي مي شناسد. پس از پذيرش پسته در انبارهاي بورس کالا، گواهي سپرده آن در بورس کالا صادر خواهد شد و مورد مبادله قرار خواهد گرفت.
سخنگوي ارشد بورس کالا، حضور بازيگران خرد و کمرنگ شدن واسطه گري در مدل دوم را از جمله مزيت هاي اين روش برشمرد و گفت: خاصيت اين بازار اين است که افرادي که بازيگر خرد هستند، مانند کشاورزان يا تجاري که در حوزه تجارت پسته کار مي کنند حتي با مقادير کم پسته مي توانند در اين بازار نقش آفريني کنند و در سمت عرضه يا تقاضا قرار بگيرند و از اين طريق واسطه هاي غيرضروري هم کمتر مي شود.
وي ادامه داد: از طرف ديگر، گواهي سپرده کالا اين امکان را فراهم مي کند که بازار روزانه و مستمر در پسته نيز به وجود بيايد؛ چرا که هر مقدار مشخصي از پسته، معادل يک ورقه بهادار خواهد بود و مبادلاتي که بر روي اين کالا صورت مي گير،د مي تواند مرجعيت قيمتي را براي پسته در بازار داخلي به ارمغان بياورد.
آغاز معامله پسته در بورس کالا با حضور وزير اقتصاد
سلطاني نژاد با بيان اينکه معامله پسته از امروز در بورس کالا آغاز مي شود، اظهار داشت: مراسم افتتاحيه معاملات پسته در بورس کالا با حضور، وزير اقتصاد در محل بورس کالا ، ساعت 10:30 برگزار خواهد شد.
وي ادامه داد: آغاز معامله پسته در بورس کالا براساس مذاکرات و برنامه هايي است که شرکت بورس کالا با شرکت هايي که بازيگران اصلي پسته هستند (شرکت هايي مانند شرکت تعاوني پسته رفسنجان، شرکت تعاوني پسته سيرجان و اتاق بازرگاني کرمان)، داشته است.
مديرعامل بورس کالا با بيان اينکه ايجاد تالار صادراتي پسته از اهداف ديگر در
باره ص بورس پسته خواهد بود، عنوان کرد: براي تاسيس تالار صادراتي پسته، نخست نياز هست تا بازار منسجم داخلي شکل بگيرد و فعالان حوزه پسته در اين بازار حضور يابند و سپس در مورد عرضه در رينگ صادراتي و نيز حضور فعالان خارجي نيز تصميم گيري هاي مقتضي لحاظ خواهد شد.
به گفته سلطاني نژاد، پسته کاران تمام استان ها مي توانند وارد اين حوزه شوند ، محدوديتي وجود ندارد و تمام فعالان پسته چه تجار و چه کشاورز مي توانند به شبکه کارگزاري بورس کالا مراجعه کنند و معاملات خريد يا فروش خود را در ساختار بورس کالا انجام دهند.
پيش بيني چشم انداز روشن از بورس پسته
سخنگوي ارشد بورس کالا ميزان استقبال از بورس پسته را در ارتباط مستقيم با ميزان فرهنگ سازي در اين زمينه دانست و تصريح کرد: انتظاري که از استقبال از عرضه پسته در بورس کالا مي رود، ارتباط مستقيمي با ميزان فرهنگ سازي بورس و آشنايي فعالان در اين زمينه دارد.
وي عرضه پسته در بورس کالا را تنها گام نخست در اين امر تلقي کرد و افزود: در جلسه فردا تازه شروع کار است و تنها آغاز رسمي معاملات است و پس از آن سلسه نشست هاي تخصصي با فعالان پسته خواهيم داشت و اين نشست ها در کرمان و رفسنجان برگزار خواهد شد.
سلطاني نژاد تاسيس شرکتي در رفسنجان را گام مهمي در زمينه فرهنگ سازي خواند و گفت: شرکتي در رفسنجان با همت شرکت تعاوني پسته رفسنجان، که يکي از بازيگران اصلي در حوزه پسته در کشور است، تاسيس شده است و اين شرکت از تمامي کشاورزان پسته دعوت به عمل خواهد آورد تا مکانيزم بورس کالا آشنا شوند.
وي خاطر نشان کرد: ما کار فرهنگ سازي را ادامه خواهيم داد و هر چقدر در کار فرهنگ سازي موفق تر باشيم، بي ترديد اين بازار گسترش بيشتري خواهد داشت.
مديرعامل بورس کالا، آينده پسته در بورس کالا را روشن دانست و گفت: من آينده را آينده روشني در خصوص اين محصول مي دانم. براساس پيش بيني هايي که فعالان حوزه پسته داشته اند از 600 هزار تن پسته توليدي که در کل دنيا توليد خواهد شد، بالغ بر 250 هزار تا 300 هزار تن از اين محصول در اختيار ايران خواهد بود و اين موضوع بيانگر اين است که سال آينده سال خوبي از جهت عرضه پيش بيني مي شود.
 

نوشته شده در 16/12/1395 دوشنبه ساعت 18:42:28 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید