اچینو گروزنی (Echinocactus grusonii )
اچینو گروزنی (Echinocactus grusonii )

نام علمی : اچینو گروزنی (Echinocactus grusonii var. albispinus)

خانواده: کاکتوس cactuceae

بوم : مکزیک

نام های دیگر:(توپ طلایی-خمره طلایی- صندلی مادر زن-بالش مادر زن -بشکه ی سفید ، توپ سفید ، توپ طلا ، پشتی مادر زن)

ریشه لغت : اچینو(Echino)  به معنای خارپشت و کاکتوس(Cactus) به معنای بوته خار

وصف گیاه:
گیاهی کروی شکل است با تنه سبز کم رنگ و پر از تیغ ، حدود 20 تا 35 شیاره دارد ، ارتفاع این کاکتوس  به 90 تا 180 سانتی متر می رسد و  قطرش به 40 تا 80سانتی متر ، رنگ تیغ هایش زرد است ولی در گونه گروزونی آلبیس پینوس (albispinus) رنگ تیغ ها سفید می باشد، تیغ های گیاه 8 تا 10 انشعاب دارند و طول تیغ ها 2.5 تا 5 سانتی متر ، گلهایش به شکل حلقه بالای کاکتوس هستند ودر روز باز می شوند، رنگ گلهایش زرد است اما خیلی قابل رویت نیستند زیرا کوچکند و در پشم های خامه ایی رنگ راس گیاه ناپدید می شوند، گلها از آخر بهار پدیدار می شوند تا تابستان اما فقط در نمونهای بالغ که به اندازه کافی نور آفتاب دریافت کرده اند.
 .این کاکتوس دارای گل های زرد رنگی است. روش تکثیر این کاکتوس کاشت  بذر است.این کاکتوس نسبت به کاکتوس های دیگر نور زیادی می خواهد. این کاکتوس سرما را دوست ندارد  و۴- درجه را نمی توان تحمل کند. در زمستان ۴۰ روز یکبار باید کمی آبیاری شود ودر تابستان هر زمان خاک آن خشک شود باید به مقداری  آبیاری شود که آب از زیر گلدان آن خارج شود .زیستگاه اصلی آن برزیل و بولیوی است.
طریقه پرورش:
 
اچینو گروزونی رشد تابستانه دارد واز نظر پرورش تا حدی آسان است. تعویض گلدان بهتر است در بهار باشد . حتی اگر به گلدان بزرگتر نیاز نباشد بهتر است سالیانه تعویض  شود که خاک تازه برای رشد مهیا باشد. باید حدود یک سوم گلدان با شکسته های خمره و شن و غیره پر شود ، برای اینکه زهکشی خوب انجام شود بعد از تعویض گلدان تا یک هفته یا بیشتر به گل آب ندهید .
 
آبدهی منظم در دوره رشد تابستانی (این گیاه نیاز به آب کافی در تابستان دارد اما نه خیلی زیاد اجازه دهید سطح خاک مابین دو آبیاری خشک شود). وهمچنین باید از مرطوب و خیس کردن بدنه کاکتوس  هنگامی که در مقابل نور آفتاب هست جلو گیری کرد ، رطوبت کاکتوس در مقابل نور آفتاب باعث آفتاب سوختگی می شود که منجر به صدمه و یا عفونت قارچی و در نهایت  مرگ کاکتوس می شود . در زمستان باید خشک نگه داشته شود و آب نباید پای ریشه ها بایستد . در تابستان با مقدار زیادی کود پتاسیم تغذیه شود.
 
در تابستان اگر در بیرون نگه داری می شود و در مقابل آفتاب مستقیم نیاز به آبیاری بیشتری دارد و تقریبا هر روز نیاز به آبیاری دارد ، و اگر موقعیتش به حد ریادی گرم یا سوزان است باید به محل نیم سایه منتقل شود و اگر در داخل نگه داری می شود نیاز به نور و روشنایی و نور مستقیم آفتاب دارد ، اچینوهایی که در سایه رشد کرده اگر یکدفعه از سایه به آفتاب برده شود شدیدا می سوزد و این انتقال باید به آرامی صورت گیرد.این گیاه در شرایط خوب و در صورتی که قطر گیاه 40 تا 50 سانتی متر شود گلدهی را آغاز می کند.
(اچینو هنگامی که در نور آفتاب مستقیم نگهداری شود طول تیغ ها بلندتر می شود و کاکتوس زیباتر می شود اما رشد طولی کاکتوس کمتر شده و رشد قطری افزایش می یابد همچنین در صورتی که نور آفتاب به اندازه کافی نباشد رشد طولی بیشتر از رشد قطری می شود و کاکتوس به صورت نیمه استوانه ایی بزرگ می شود. )
 
مطالب کامل تر
ساقه : سبز کمرنگ ، با پره های زیاد
 
تیغ ها : سفیدوزرد
 
گل ها : روز شکوفا ، زرد براق ، 4-5 سانتی متری که در حلقه ی بالایی گیاه شکفته می شوند
 
گلدهی : در شرایط مساعدوزمان بلوغ (به ۳۰سال برسند)و قطر 40 تا 50 سانتی متر برسند،از پایان بهار تا اواخر تابستان برای گیاهانی که نور کامل خورشید را دریافت کنند.
 
توضیح : شکل گیاهان جوان کاملا متفاوت با گیاه بالغ است به دلیل شکل نگرفتن حالت اصلی ساقه وجود دارد.(برای تعیین واریته قبل از بلوغ تخصص زیادی لازم است)
 
پرورش : به هیچ عنوان نمی تواند دمای زیر 4 درجه سلسیوس را تحمل کند از طرف دیگر مقاومت بیشتری نسبت به خشکی دارد ،
 
نور: در محیط های روباز نور کامل می خواهند نور کامل(حداقل 6 ساعت روزانه) از ملزومات پرورش این گیاه است.
 
خاک :خاک سبک بازهکشی مناسب تا حد امکان از خاک شنی استفاده کرده
 
بیماری:باید مراقب حمله حشرات از جمله شته ، عنکبوت و... باشید.
 
روش تکثیر : کاشت بذر
 
ابیاری:کم(نسبت به کاکتوس های دیگر کمتر است)
 
 مطلب جالب : این گیاه بخاطر حفاظت خود در برابر آفتاب سوزان صحرا به سمت جنوب و جنوب غربی متمایل می شود که از آن به عنوان قطب نمای طبیعی صحرا نوردی یاد می شود.
 
پرورش : اچینو گرازونی گیاهی با رشد تابستانه و در نگهداری راحت است و براحتی با انواع خاک های غنی تطبیق پیدا می کند ، بهترین زمان تعویض گلدان در بهار و لازم است یک سال در میان تعویض گلدان صورت گیرد
 
 

 

 

منابع کمکی:cactuseman.blogfa.com

cacti.blogfa.com


نوشته شده در 12/01/1393 سه شنبه ساعت 16:17:40 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 12/01/1393 سه شنبه ساعت 16:21:59 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان اپارتمانی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
کلاس اموزشی


روش فعالیت در انجمن کشاورزی


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae