همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
به علت کاربردزيادکودهاي شيميايي ساقه وسط سبزیجات رانخورید
ساقه وسط سبزیجات رانخورید
عضو هيات علمي دانشکده کشاورزي دانشگاه بوعلي سينا گفته ‌تجمع نيترات در سبزي‌هاي برگي بيشتر از سبزي‌هاي ميوه‌اي و پيازي است و از آنجا که نيترات باعث بيماري‌هايي از قبيل کم خوني، سقط جنين و انواع سرطان‌ها مي‌شود، ساقه وسط سبزيجاتي مثل کاهو را نبايد خورد.
 
 
دکتر فرشاد دشتي افزوده ‌ تجمع نيترات در سبزي‌هايي مانند کاهو و اسفناج بيشتر از ساير سبزي‌هاست. ميزان نيترات موجود در اندام‌هاي مختلف سبزيجات نيز متفاوت بوده، به طوري که ميزان آن به ترتيب در ساقه، دمبرگ، پهنک برگ، اندام‌هاي زيرزميني، پياز، ريشه‌ها و غده‌ها بيشتر است.
 
 
وي تاکيد کرده ‌در ميوه‌ها و سبزي‌هاي ميوه‌اي، مشکل زيادي از نظر تجمع نيترات وجود ندارد و مشکل اصلي بيشتر در سبزي‌هايي است که اندام رويشي آن‌ها مصرف مي‌شود. نيترات باعث بيماري‌هايي از قبيل کم خوني، سقط جنين و انواع سرطان‌ها مي‌شود و ميزان مجاز ورود نيترات به بدن هر فرد 65.3 ميلي‌گرم بر هر کيلوگرم وزن بدن در روز است. با توجه به اينکه ميزان مجاز آن نسبت به وزن بدن سنجيده مي‌شود مقدار مصرف آن در کودکان هم حائز اهميت است.
 
 
اين مدرس دانشگاه راه‌هاي انتقال نيترات به بدن را آب آشاميدني و سبزي‌ها عنوان کرده و گفته ‌در مورد آب‌ها نظارت زيادي وجود دارد و ميزان نيترات در آب اندازه‌گيري مي‌شود، ولي در خصوص سبزي‌ها کنترلي صورت نمي‌گيرد اين درحالي است که در کشورهاي توسعه يافته بر روي سبزي‌ها نيز کنترل انجام مي‌شود.
 
 
دشتي در خصوص دلايل تجمع نيترات در سبزي‌ها يادآور شده ‌ کاربرد زياد کودهاي شيميايي ازته در مزارع از دلايل اصلي تجمع نيترات در سبزي‌هاست چرا که کودهاي نيتروژنه باعث افزايش توليد مي‌شود بنابراين کشاورزان از اين کود زياد مصرف مي‌کنند. ميزان مجاز نيترات در کشورهاي مختلف فرق دارد؛ به طوري که در برخي کشور‌ها ميزان نيترات مجاز در اسفناج 400 و براي کاهو 1000 ppm تعيين شده است، اين درحالي است که در کشور ما مقدار نيترات موجود در اين سبزي‌ها خيلي بيشتر از حد مجاز است.
 
 
وي با بيان اين‌که پرورش سبزي‌ها در باغچه منازل، بهترين شيوه براي کنترل نيترات است به شهروندان توصيه کرده تا جايي که امکان دارد سبزي‌ها را خودشان پرورش دهند و يا اين‌که از محصولات ارگانيک استفاده کنند. هم‌چنين از بخش‌هايي که نيترات زيادي دارند استفاده نکنند و در اسفناج ساقه و دمبرگ و در کاهو ساقه وسط را مصرف نکنند.
 
منبع : dehghannews.ir
 
سبزي‌هاي برگي,ساقه وسط سبزيجات,مضرات سبزی های برگی,مضرات ساقه کاهو, سبزي‌هاي ميوه‌اي,سبزي‌هاي پیازی,کاهوو اسفناج,اندام رويشي سبزیجات,مضرات نیترات,راه‌هاي انتقال نيترات به بدن,دلايل تجمع نيترات درسبزی
 
 
 
 
 
دشتي افزوده نگهداري سبزي‌ها به صورت پخته در فريزر نيز باعث ترکيب نيترات با اسيدهاي آمينه مي‌شود که ماده‌اي به نام نيتروزامين توليد مي‌کند، اين ماده سرطان‌زاست و فرآيند توليد آن در يخچال و فريزر رخ مي‌دهد.
 
منبع : dehghannews,ir
 

نوشته شده در 25/10/1392 چهارشنبه ساعت 00:40:12 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


ناشناس در تاریخ دوازدهم اردیبهشت 1393 گفته است

استفاده و حمایت از کود کمپوست بهترین راه برای این مورد است

پاسخ Admin در تاریخ دوازدهم اردیبهشت 1393
امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید