بهبود بازدهی جیره ها در مرغداری با استفاده از دان ساچمه ای
بهبود بازدهی جیره ها در مرغداری
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: حرارت و فشار حاصله از دستگاه تهیه کننده دانِ ساچمه ای باعث بهبود کیفیّت و بازدهی جیره ها در مرغداری می شود.
جاوید بهروزین افزود: استفاده بهینه از مواد اولیه نظیر گندم، جو و چاودار که طیور به تنهایی از مصرف آنها خودداری می کنند با بهره گیری از دانِ ساچمه ای مهیّا خواهد شد.
وی با اشاره به کاهش هدر رفت دانِ ساچمه ای تصریح کرد: کارشناسان کاهش هدر رفتن در دانِ موقع وزش باد در حین بارگیری و حمل را از مزایای مهم دانِ ساچمه ای می دانند.
بهروزین ادامه داد: در دان های آردی و ریز، ریخت و پاش بیشتر است و مقداری همراه با گرد و خاک به کف بستر می ریزد.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از عادات طیور در خوردن دان گفت و یادآور شد: طیور دانه های درشت را خورده و آرد دان که حاوی مواد ویتامینی، معدنی و ضروری است در تَهِ دانخوری ها باقی می ماند و در صورت ماندگار شدن، فاسد می شود.
وی اظهار داشت: به هنگام حرارت دادن، تعداد از باکتری های مضر در مواد اولیه نیز از بین می رود.
بهروزین با بیان نمودن مهم ترین معایب دانِ ساچمه ای تاکید کرد: افزایش هزینه تولید دان، افزایش مصرف آب و همین طور افزایش رطوبت مدفوع طیور از مهم ترین معایب دانِ پلت شده یا ساچمه ای است.
 
منبع : itpnews.com

نوشته شده در 20/09/1392 چهارشنبه ساعت 01:11:09 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه طیور


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


مشاوره خصوصی

بهشت

طراحی سازه های کشاورزی بر مبنای مکانیزم شاز که در کره ماه برای اولین بار انجام پذیرفته می تواند پرشی بسوی کشاورزی و تولید خاک مرغوب از بهشت برین باشد.

 


شرکت بساک