مطالب پر بازدید
فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


تکثیر بنفشه آفریقایی از طریق برگ
تکثیر بنفشه آفریقایی از طریق برگ
تکثیر بنفشه آفریقایی از طریق برگ
 
فیتیله را در آب گرم بخیسانید و آن را از طریق سوراخی که در انتهای لیوان پلاستیکی ایجاد کرده اید وارد کنید و تا نیمه آن را بالا بیاورید و لیوان را با خاک سبک پر کنید، دقت کنید خاک را فشرده نکنید.
انتهای دم برگ را به صورت 45 درجه برش بزنید به صورتی که روی برگ به سمت شما باشد.
 
یک سانت انتهای دم برگ را به دوقسمت تقسیم کنید (برای برگهای کوچکتر این میزان کمتر است). بهتر است انتهای دوتا شده رابا هورمون ریشه زایی بپوشانید تا ریشه زایی سریعتر انجام شود.
 
دم برگ را در خاک قرار دهید و با انگشت آن را نگهدارید و سپس به آن آب بدهید تا جایی که آب از فیتیله ای که یک سر آن داخل لیوان است و یک سر آن در خارج آن است به بیرون بریزد. سپس اجازه دهید به مدت 1 شب آب اضافی خاک گلدان خشک شود. دقت کنید خاک را نباید زیاد فشرده کنید زیرا سرعت رشد جوانه ها را کم میکند.
 
دم برگ فقط باید یک و نیم سانت داخل خاک باشد زیرا جوانه های تازه از انتهای دم برگ بیرون میآیند و اگر دم برگ را زیاد در عمق کاشته باشید دیر تر جوانه ها ظاهر میشوند.
 
در انتها میتوانید کود مورد نیاز جوانه ها را در بشقاب زیری گلدان در حدود دو سانتیمتر بریزید و فیتیله را درون آن قرار دهید.
 
گلدان را در مکان گرم قرار دهید که نور کافی داشته باشد اما نور مستقیم نیاز نیست. بعد از 6-8 هفته از قلمه برگ جوانه ها ظاهر میشوند. هنگامی که جوانه ها حدود 5 سانتی متری رسیدند میتوانید آنها را به گلدان مناسب منتقل کنید.
 

 


نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392 ساعت 00:48:35 توسط ahmmad
ویرایش شده در 26/10/1392 پنجشنبه ساعت 10:38:57 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گلکاری


ناشناس در تاریخ یکم شهریور 1395 گفته است

تجربه من در قلمه زدن برگ بنفشه آفریقایی به این شکله که ابتدا رویک لیوان را تقریبا تا لبه پر آب می کنم و رویش را سلفون می کشم. بعد روی سلفون چند سوراخ ایجاد می کنم و برگهای بنفشه را از طریق اون سوراخها در آب فرو می کنم اینطوذی هم از کل سطح لیوان استفاده می کنم و هم اینکه برگها که معمولا ساقه کوتاهی دارند در آب فرو نمی روند. و اما ترفند اینکه: هر روز به مدت چند ساعت قلمه های برگی را کمی بیرون می کشم به طوریکه قلمه ها بالاتر از سطح آب (ولی همچنان در داخل لیوان و زیر سلفون قرار داشته باشند) قرار بگیرد اینطوری خیلی زود ریشه و جوانه می دهد.
ناشناس در تاریخ هفتم فروردین 1395 گفته است

سلام و درود ببخشید من الان بیشتر از دو ماهه از بنفشه هام قلم گرتم و تو خاکبرگ سبک بعد از هورمون ریشه زایی زدم. اما هیچ خبری از جوانه نیست برگها کاملا شاداب هستند و مطعنم ریشه داده چون وقتی میخوام بکشم میبینم جاش محکمه.و نورشم عالیه اتاق من هم دماش ملایم و کود و آبیاریش هم بجاست. شاید نزدیک سه ماهه. گلدونشم کوچیکه سایز 8 به گمونم. اما هیچ خبری از جوونه نیست میشه راهنمایی کنید

پاسخ Admin در تاریخ هفتم فروردین 1395


به شماره بنده تو تلگرام پیام بدین به گروه تخصصی دعوتتون کنم09355055079ناشناس در تاریخ نهم اردیبهشت 1394 گفته است

مرسی از راهنماییتون
ناشناس در تاریخ یازدهم بهمن 1393 گفته است

بسیار مفیدوساده ودرست وجا لب
ناشناس در تاریخ یازدهم بهمن 1393 گفته است

بسیار مفیدوساده ودرست وجا لب
ناشناس در تاریخ دوازدهم دی 1393 گفته است

اگر برگ رامدتی درآب قرار دهیم ریشه نمیزند؟
امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
تبلیغات

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


روش فعالیت در انجمن کشاورزی