تکثیر و ازدیاد پسته
تکثیر و ازدیاد پسته

پيوند درختان پسته 

سه نوع روش پيوند زني در ايران مرسوم است :
1- پيوند لوله اي               2- پيوند شكمي                3- پيوند اسكنه اي       
   پيوند اسكنه اي و پيوند شكمي از قديم الايام در ايران كاربرد داشته، كه به تدريج كنار گذاشته شده است. هم اكنون استفاده از پيوند لوله اي به دليل سادگي، سرعت عمليات و درصد بالاي جوش خوردن بين پايه با پيوندك رواج يافته و 99 درصد درختان پسته با استفاده از اين روش تكثير می شوند. از آنجا كه درخت پسته از نوع درختان صمغ ‍دار است ايجاد هرگونه خراش در تنه يا در شاخه هاي آن موجب تراوش صمغ مي گردد كه در مجاورت هوا سفت مي ‍شود.  بنابراين در پيوند شكمي نهال پسته، شكاف افقي در پايين شكاف عمودي به شكل ..I... زده مي ‍شود (پيوند شكمي در درختان ميوه معمولاً به شكل T است)   تا صمغ مترشحه از شكاف افقي مانع رويش و رشد جوانه پيوند‍ك نشود.
آماده سازي پايه، تهيه پيوندك و انجام عمل پيوند‍زني :
به منظور سهولت در عمل پيوند، نخست پايه مورد نظر انتخاب مي گردد.
.در اسفند ماه نهال‍هاي 3-2 ساله پسته در زمين اصلي سربرداري مي ‍شوند
پس از رشد جوانه هاي جانبي بر روي پايه سربرداري شده، بسته به نوع آرايش تنه درخت 3-1 شاخه برروي پايه اصلي نگهداري شده و ساير شاخه ها حذف مي ‍شوند.در پيوند لوله اي هم اندازه بودن قطر پايه و پيوند‍ك ضروري است به همين منظور ابتدا پايه وشاخه مناسب پيوندك انتخاب مي شود.
زمان مناسب براي پيوند نهال‍هاي پسته به طور عمده در اواخر اريبهشت تا اوايل خرداد يعني هنگامي است كه درخت براحتي پوست مي ‍دهد و دماي هوا در حد متعادل قراردارد.
براي تهيه پيوندك حدود 3-2 سانتي‍متر بالاتر از جوانه، شاخه را قطع كرده، سپس از 2 سانتي‍متري زير جوانه با چاقوي پيوند‍زني پوست دور تا دور بريده مي ‍شود. بعد با انگشت پوست برش خورده را به آرامي چرخانده تا پوست حاوي جوانه به راحتي و به طور كامل از چوب جدا شود .

هرس پسته

هرس باردهي درختان پسته 

    به كليه عملياتي كه بر روي  درختان بارده  و به منظور قطع  قسمت يا تمام شاخه هاي  درخت انجام مي ‍‍شود، هرس باردهي مي گويند. هرس باردهي پسته شامل هرس تنك شاخه، هرس سربرداري و حذف پاجوش مي ‍باشد.

 هرس تنك شاخه 

   در اين روش هدف اصلي كاهش تعداد شاخه هاي فرعي درجه دوم و سوم مي ‍باشد. معمولاً به منظور كاهش سال‍ آوری، تعداد شاخه هاي ميوه دهنده  پسته را قبل از سال پربار به حدود نصف تا   كاهش مي ‍دهند كه اين عمليات باعث  تقويت شاخه ها، جوانه ها و خوشه هاي گل باقي‍مانده مي‍ شود اين عمليات بايستي در دوره خواب زمستانه و در سنين باردهي اقتصادي محصول انجام شود .
 

نوشته شده در 02/09/1394 دوشنبه ساعت 23:13:49 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی