تکثیر و کشت انار
تکثیر و کشت انار

تکثیر و کشت  انار Propagation

اگر چه تکثیر انار از طریق بذر و خوابانیدن امکان پذیر است، اما روش معمول تکثیر آن قلمه چوبی (خشبی) است. روشهای قلمه چوب نرم و ریز ازدیادی آن نیز قابل انجام است.

بذر انار بدون اینکه به خواب برود به آسانی جوانه می زند اما این روش برای تولید تجارتی مطلوب نیست (به علت تفرق صفات) و برای کارهای اصلاحی می تواند به کار رود.

قلمه چوبی Hardwood انار

آسان ترین و مطلوب ترین روش تکثیر انار است. قلمه ها به طول 20-25cm از چوب به قطر 6-12mm گرفته می شوند. معمولاً از چوبهای فصل رشد قبل و در زمستان قلمه ها تهیه می شوند. قلمه ها در فضای باز در ردیفهای خزانه، در فواصل 15-20cm کشت می شوند که حدود 5-7cm انتهایی آنها بیرون از خاک باقی می ماند. نیاز به کالوس دار کردن قلمه ها برای اطمینان از ریشه زایی آن نیست. نهالها برای یک فصل رشد اجازی رشد می یابند و سپس در اواخر زمستان یا اویل بهار سال بعد بصورت ریشه عریان به محل اصلی در باغ منتقل می شوند. قلمه های با طول بلندتر یا کوتاهتر و یا با سنین بیشتر (2-3ساله) نیز ممکن است به کار رود.

 فواصل کشت در محل اصلی

درختان انار تا 6-5 سال بعد از کشت محصول زیادی تولید نمی کنند و میوه های تولید شده روی درختان جوان معمولاً دیرتر می رسند. کشت در فواصل کمتر و یا کشت های دو ردیفه موجب افزایش محصول در سالهای اولیه می شود اما باید با فواصل استاندارد مورد مقایسه قرار گیرد. فواصل استاندارد در آمریکا  متر است که در برخی باغات فواصل کمتر ( ) متر نیز به کار رفته است و برای تولید تجارتی در آمریکا فواصل کمتر از آن معمولاً توصیه نشده است. کشت در فواصل کمتر موجب افزایش تراکم، رشد عمودی درخت و کاهش رنگ گیری میوه ها (به دلیل سایه بیشتر) می گردد. به علاوه درختان متراکم موجب زخمی شدن پوست میوه ها نیز می شوند. فوصال بین ردیف 6-5/4 متر و فواصل روی ردیف 2/4-6/3 نیز استفاده شده است. برداشت میوه و هرس درختان در سیستم های متراکم به علت حرکت سخت تر کارگران در بین ردیفها و درختان و دسترسی دورتر میوه ها ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در ایران فواصل کمتر تا  و حتی کمتر نیز رایج است، اما موجب تراکم و شلوغی بیش از حد باغ می شود. ممکن است در شرایط ایران به دلیل نور شدیدتر، گرمای بیشتر و خشکی بیشتر مناطق انارکاری فواصل کمتر نتیجه بهتری دهد.

برچسب:بذر انار,قلمه انار,فروش قلمه انار,روش قلمه زدن انار,روش تکثیر انار,قلمه چوبی انار,قلمه انار ساوه,فاصله کشت انار,فاصله کشت مناسب انار,فواصل کشت انار,تکثیر انار,خاک قلمه انار,خرید قلمه,خرید قلمه انار,فروش قلمه انار,بهترین بذر انار,خوابانیدن انار


نوشته شده در 07/07/1393 دوشنبه ساعت 11:20:58 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی