دکتر فیش و آشنایی با مجموعه doctorfishes
ماهی درمانگر doctorfishes

دکتر فیش

 

 

Kingdom:Animala

 Phylum:Chordata

Sub phyium:Vertebrata

Class:Actinopterygii

Sub class:neopterygii

Order:Cypriniformcs

Family:Cyprinidae

Genus:Garra

 

Specics:G.Rufa

 

 

یکی از جالب ترین و هیجان برانگیز ترین جنبه های علم پزشکی در عصر ما استفاده از برخی موجودات زنده در درمان بیماریهاست. ممکن است این موضوع در ابتدا ما را به یاد طب سنتی و تا حدودی باور های خرافی مردم بیاندازد، اما با وجود ظهور شیوه های درمانی مدرن و صنعتی شدن علم پزشکی در قرن حاضر 1« بیوتراپی» جلایی دوباره یافته و حتی در بسیاری از موارد بازگشتی شکوهمند داشته است.

 

 از شناخته ترین موارد آن می توان به 2« زالو درمانی »اشاره کرد. از زالو های طبی برای خارج ساختن خون زاید از بدن استفاده می شود. اخیراً پژوهشگران پی برده اند قرار دادن لارو حشراتی مثل مگس روی زخم های آلوده باعث رفع عفونت و میکروب زادیی آن می شود. بنابراین اینگونه استفاده از این موجودات نه چندان جالب منجر به معرفی گزینه دیگری بنام 3« لارو درمانی » شده است

 

بکار گیری نیش زنبور عسل نیز برای معالجه ی بیماران سابقه ای به قدمت علم پزشکی دارد و هم اکنون نیز در قالب شیوه ای بنام  نیش درمانی از نیش و زهر این حشرات استفاده های درمانی می شود

 

ما همچنین در ادامه به معرفی جنبه ی دیگری از بیوتراپی می پردازیم که طی آن پزشکان از ماهی های کوچکی برای معالجۀ امراض پوستی کمک می طلبند. درمانی عجیب بنام 4« ماهی درمانی »

 

 

 

 

 

 

ماهی درمانی(گارا روفا)

 

شاخه‌ای از پزشکی جایگزین (آلترناتیو) است که در آن با استفاده از برخی ماهیها اقدام به معالجه برخی بیماری‌های پوستی می‌کنند

یکی از شیوه های طبیعی درمان بیماری های پوستی است که در سال های اخیر برای درمان بعضی بیماری ها ازجمله آسیب های پوستی یا کاهش استرس از آن استفاده می شود که اولین بار در ترکیه توسط درمانگران طب سنتی این کشور برای درمان بعضی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس مورد استفاده قرار گرفت. در این شیوه درمانی، ماهی های درمانگر به بیمار کمک می کنند تا در زمان مشخصی، که به طور معمول ۳۰ روز است، بر بیماری خود غلبه کند یا شدت بیماری را کنترل کرده و آن را مهار کند

این مقاله در مورد ماهی های آب شیرین مورد استفاده برای درمان بیماری های پوست است. برای گونه هایی که گاهی اوقات دکتر ماهی به آن گفته می شود شناخته شده و به عنوان "جراح ماهی در انگلستان نامیده میشود

گاررا روفا، همچنین به نام دکتر ماهی، ماهی قرمزی، ماهی ماهی کانگال و ماهی قزل آلا (در نیو انگلند)، گونه کوچکی از ماهی های سیبری است که بومی رودخانه ها، حوضچه ها و دریاچه های آناتولی و خاورمیانه است.

از قرن بیست و یکم، گارا روفا در یک درمان آبگرم قرار گرفته است که در آن پوست بر روی پوست بیماران مبتلا به پسوریازیس قرار می گیرد. در حالی که درمان با دکتر ماهی ها برای از بین بردن علائم پسوریازیس پیدا شده است،   و درمان قطعی  نیست و هیچ درمان برای پسوریازیس در حال حاضر وجود ندارد.

 این شیوه درمانی اگر چه هنوز آن طور كه باید و شاید در جهان شناخته شده نیست اما در بسیاری از كشورهای آسیایی مانند ژاپن، چین، تایلند، تركیه و حتی بعضي كشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و كلینیك‌های ویژه‌ای برای ماهی‌های درمانگر تاسیس شده كه مردم با مراجعه به این كلینیك‌ها می‌توانند از ماهی‌های درمانگر برای بهبود و تسكین دردها و بیماری‌شان كمك بگیرند

 

 

 

پاكسازي بافت‌هاي مرده با ماهی گاراروفا                                                                                                    

 

امروزه در بسياري‌ از سالن‌هاي اسپا در كشورهاي آسياي شرقي از ماهي گاراروفا براي پاكسازي پوست، درمان خشونت و خشكي پوست و همين‌طور از بين رفتن كك و مك استفاده مي‌كنند.

این شیوه كه در بسیاری از مراكز درمانی مالزی، ژاپن، كره و تایلند مرسوم است به اعتقاد برخي درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان شيوه‌اي منحصر به فرد براي درمان برخي بيماري‌هاي پوستي نظير پسوريازيس، زبري پوست و بعضي التهاب‌هاي سطحي در پوست است.

در اين شيوه بلافاصله پس از آنكه عضوي از بيمار مانند دست يا پاي او درون آب قرار مي‌گيرد ماهي‌هاي گاراروفا سراغ عضو مي‌آيند و به‌سمت بافت‌ها و پوست‌هاي مرده سطح پوست مي‌روند.

اين ماهي‌ها كه از پوست‌هاي مرده تغذيه مي‌كنند در مدت زماني كمتر از 3 ماه مي‌تواند به پاكسازي پوست و از بين بردن خشونت‌هاي پوستي به ويژه در ناحيه آرنج و پاشنه پا به افراد كمك كنند.

درمانگران شيوه‌هاي طبيعي توصيه مي‌كنند كه اثرگذاري اين ماهي‌ها در شرايطي اتفاق مي‌افتد كه فرد در هفته 3 جلسه 20 دقيقه‌اي از اين ماهي‌ها براي درمان استفاده كند.

تكنیك‌های درمانی ماهی‌ گاراروفا

بیمار پس از ورود به مركز درمانی و معاینه و بررسی توسط پزشكان و متخصصان برای استفاده از حوضچه‌ها آماده می‌شود.

در حقیقت این بسته به تشخیص متخصص و نوع نیاز مراجعه‌كننده دارد كه از حوضچه‌های كوچك یا بزرگ برای درمان بیماری‌اش استفاده كند.

به‌عنوان مثال اگر فرد تنها برای از بین بردن خشونت پوست پا به این مركز مراجعه كرده است، می‌تواند از حوضچه‌های كوچك استفاده كند.

به این ترتیب كه لبه حوضچه می‌نشیند و ماهی‌های كوچك گرد پای او حلقه می‌زنند و از سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست تغذیه می‌كنند اما در شیوه دیگر، بیمار به‌طور كامل درون حوضچه‌های بزرگ قرار می‌گیرد و تمام بافت‌های سلولی مرده‌اش توسط ماهی‌های درمانگر خورده می‌شود.

در این روش، بیمار قبل از استفاده از حوضچه‌های ماهی لازم است بدن خود را شست‌وشو دهد و با كمك مواد ضدغفونی‌كننده‌ای كه در اختیارش قرار می‌گیرد به‌طور كامل خود را بشوید

 

 

 

 

 

 

 

پسوریازیس چیست

. پسوریازیس نوعی عارضه پوستی به شمار می رود که در پوست های خشک و حساس بیشتر دیده می شود ،برای مقابله با این عارضه و شدت یافتن آن در بدن مبتلایان برخی راهکارهای درمانی موثر داریم ،از جمله می توانیم برای کاهش علایم از ماهی

درمانگر در این زمینه اشاره کنیم .که با از بین بردن بافت مرده پوست به احیا پوست  کمک می کند
 

 

 

 


مزایا ماهی درمانگر
برای آرامش جسمی و روحی بسیار موثر است
  فضیلت های زیادی دارد، هدف اصلی آن خلاص شدن از شر خشکی پوست شماست و ماهی درمانگر سطح تغذیه ای  خود را با یک آنزیم به نام دیترانول پوشش می دهد که رشد سلول های سالم را تحریک می کند. عملکرد پوسته پوسته شدن آن غریزی و بسیار لذت بخش است. این پوست قدیمی را با یک اثر مکش ظریف مصرف می کند و آن را از ناخالصی ها آزاد می کند. بنابراین پوست شما کاملا تمیز و سالم تر، نرم تر و شفاف تر.خواهد شد

این ماهی به نام "دکتر ماهی" نامگذاری شده است، به علت نقش شایستگی آن برای مشکلات پوستی خشک، علاوه بر مفید بودن در برابر اگزما، پسوریازیس و غیره. این تکنیک اسکراب آبزی طبیعی، موفقیت بزرگی در سراسر جهان است. از اولین لحظات درمان، ماهی ها گردش خون خود را فعال می کنند و احساس آرامش در بدن شما حل می شود، که به نوبه خود با احساس رفاه غرق می شود.
• درمان طبیعی و اگزوفیزیک طبیعی
پوست را صاف، نرم و آماده برای پایان دادن به ناخن شدگی یا سفتی مانند میخ می سازد.
• میکرو ماساژ به اکسیژن و ترویج گردش خون کمک میکند
• به نابودی زخم های جزئی کمک می کند.
• علائم پسوریازیس و اگزما را کاهش می دهد
• جذب دانه های پوستی.
• استراحت و آرامش را ترویج می کند.
• پوست خود را روشن، صاف و زیبا کنید.
• احساس رفاه و جوان سازی.

برای سلامت جسمی و روحی بسیار موثر است، زیرا هزاران بوسه (مکش) روی پوست باعث احساس رها شدن می شود، بنابراین تنش های روزمره را آزاد می کند؛ این یک درمان آرام بخش مفید است. سپس درمانگر می تواند با ماساژ پا و / یا دست با یک کرم جلبک دریایی کامل کند

 

 

 

 

 

مراكز نظارتي در اين‌باره چه مي‌گويند

بعضي از مراكز نظارتی بهداشتی در جهان توصيه‌نامه‌اي دارند كه در آن به اين نكته اشاره شده كه استفاده از ماهی‌های درمانگر یا همان ماهی‌های گاراروفا باید در شرایط ایمنی و بهداشتی خاصی صورت بگیرد.

به این معنا كه این ماهی‌های درمانگر در صورتی كه در شرایط نامناسب نگهداری شوند، ممكن است خودشان عاملی برای انتقال بعضي بیماری‌های پوستی یا بیماری‌های عفونی باشند زيرا این ماهی‌ها با جویدن بافت‌های مرده سلول‌‌های سطحی پوست اعضای بدن به درمان آنها كمك می‌كنند و استفاده از این ماهی‌ها برای افرادی كه سیستم ایمنی ضعیفی دارند مناسب نیست و ممكن است مشكل‌زا باشد.

افراد باید در انتخاب مراكزی كه خدمات درمانی ماهی درمانگر را ارائه می‌دهند بسیار دقت كنند تا بتوانند از ابتلا به بیماری‌های عفونی پیشگیری كنند.

مهم‌ترين ويژگي اين ماهي‌ها در پاكسازي پوست‌، جمع‌آوري سلول‌هاي مرده، از بين بردن بافت‌هاي مرده و فرسوده پوست است.

اين ماهي‌ها بيشترين تاثير را در بهبود سلامت پوست و درمان بعضي اختلال‌هاي پوستي دارند و درمان برخی‌از بیماری‌های سخت و مزمن مانند سرطان ادعایی بیش نیست

 

 

 

چگونگی نقطه اثر ماهی درمانگر بر پوست                                                   

 

شاید برای بسیاری از مردم دشوار باشد كه لبه یك حوضچه بنشینند و با خيال راحت پاهاي‌شان را درون يك حوضچه پر از ماهي‌هاي گاراروفا بگذارند يا دل را به دريا بزنند و در استخري كه مملو از اين ماهي‌هاي درمانگر است قرار بگيرند تا ماهي‌ها به پوست‌شان به عنوان يك منبع بزرگ تغذيه نگاه كنند و همگي باهم به سوي پوست حركت كنند.

بيشتر مردم تصور مي‌كنند كه اين شيوه، يك شيوه دردناك است.

در حالي كه ماهي گاراروفا بعد از نزديك شدن به بيمار به آرامي به نوازش پوست مي‌پردازد و در اين حالت اولين احساسي كه سراغ اغلب افرادي كه اين شيوه‌ را تجربه‌كرده‌اند، آمده احساس قلقلك بوده است.

آنها اين موقعيت را اين گونه توصيف مي‌كنند كه وقتي ماهي‌ها مشغول خوردن پوست و بافت مرده بدن مي‌شوند در 10 دقيقه اول احساس قلقلك به آدم دست مي‌دهد و نشاطي بي‌پايان سرتاپاي فرد را فرا مي‌گيرد و بعد از مدتي با تمركز ماهي‌ها براي خوردن غذا اين حس قلقلك به شكل ديگري تبديل مي‌شود و فرد احساس مي‌كند كه روي سطحي قرار گرفته كه مانند گوشي تلفن همراه كه روي ويبره باشد، حس ويبره بهشان دست مي‌دهد كه اين حس نيز در نوع خودش جذاب و هيجان‌انگيز است.

اگر چه ممكن است پذیرش ماهی‌های بزرگ‌ گاراروفا كه اطراف بدن انسان حلقه می‌زنند كمی مشكل باشد و بیمار در روزهای اول احساس آرامش نكند ولي به مرور به حضور ماهی‌ها عادت می‌كند و افراد می‌توانند برای شروع درمان با ماهي‌هاي گاراروفاي كوچك آغاز كند.

ضمن آنكه در این شیوه درمانی، ماهی‌ها اصلا علاقه‌ای به بافت‌های سالم بدن ندارند و تنها سراغ سلول‌های مرده می‌روند.

با جدا كردن این سلول‌ها از سطح پوست بدن بیمار تنها سوزشی اندك و بسیار خفیف در بعضي نقاط ممكن است احساس كند

 

 

 

 

.

اغراق های بعضی از مراکز درمانی

 

 

گاهي تبليغاتي درباره سالن‌هاي اسپا و اثرات درماني ماهي‌هاي گاراروفا ارائه مي‌شود كه اغراق‌آميز و باورنكردني است.

مثلا بعضي از اين تبليغات ذكر شده كه ماهي‌هاي گاراروفا مي‌توانند به درمان انواع سرطان، برخي از بيماري‌هاي مفصلي، ميگرن و تسكين برخي از سردردها كمك كند.

در حالي كه مهم‌ترين ويژگي اين ماهي‌ها در پاكسازي پوست‌، جمع‌آوري سلول‌هاي مرده، از بين بردن بافت‌هاي مرده و فرسوده پوست است.

اين ماهي‌ها بيشترين تاثير را در بهبود سلامت پوست و درمان بعضي اختلال‌هاي پوستي دارند.

مثل درمان بعضي از خشكي‌ها، خشونت‌هاي پوستي و آسيب‌هاي پوستي اين شيوه موثر است.

اما استفاده از اين شيوه به منظور درمان نيازمند نظارت و مشورت با متخصص طب سنتي و يك كارشناس آشنا با اين شيوه درماني است تا با راهنمايي و هدايت بيمار براي درمان بيماري فرد استفاده كند.

ضمن آنكه استفاده از استخرها و حوضچه‌هايي كه بيماران از آن استفاده مي‌كنند شرايط نگهداري متفاوتي دارند و چگونگي ضدعفوني كردن آنها بايد با نهايت دقت و نظارت ويژه انجام شود تا استفاده از اين شيوه به منظور درمان به عاملي براي ابتلا به بيماري‌هاي ديگر تبديل نشود

.

چه چیزهایی که باید از اسپا بخواهید

 

 

اگر تصميم داريد به هر دليلي مثل تجربه يك اتفاق تازه، پاكسازي پوست يا درمان بعضي از ناراحتي‌هاي پوستي‌تان به يكي از سالن‌هاي اسپا يا مراكزي كه خدمات ماهي درمانگر را ارائه مي‌دهند، سر بزنيد به اين نكات توجه كنيد:

پيش از هر چيز از آنها مجوز وزارت بهداشت و مراكز معتبر را بخواهيد و از معتبر بودن آن مطمئن شويد.1

2درباره كارشناس مسئول سالن و تجربه و دانش او در زمينه استفاده از ماهي گاراروفا بپرسيد.

3مطمئن شويد كه حوضچه‌ها و محل نگهداري ماهي‌ها هر بار بعد از استفاده ضدعفوني مي‌شوند.

4قبل از استفاده از حوضچه از تعويض آب آن و ضدعفوني شدن ماهي‌ها مطمئن شويد.

ضرورت پاكسازي ماهي‌ها و حوضچه

حوضچه‌های ماهی‌های گاراروفا چگونه ضدعفونی می‌شوند و در صورتی كه فردی از این حوضچه‌ها استفاده كرد این حوضچه‌ها چگونه برای فردي دیگر با بیماری‌اي دیگر آماده می‌شود.

كارشناسان این شیوه درمانی برای ضدعفونی كردن حوضچه‌ها مواد شست‌وشو‌دهنده خاصی دارند كه پس از بیرون رفتن بیمار به آب حوضچه اضافه می‌كنند.

تغذيه ماهي‌ها را بررسي مي‌كنند، ضمن آنكه به ماهي‌ها داروها و مكمل‌هايي ارائه مي‌شود كه سلامت آنها را تضمين مي‌كند.

 

                                                                               اين شيوه در بسياري از سالن‌هاي اسپا در ايران نيز اتفاق مي‌افتـد امـا در كشورهاي آسياي شرقي مثل چين و تايلند روش ديگري نيز براي پاكسازي و ضدعفوني‌كردن حوضچه‌هاي سالن اسپا وجود دارد و آن استفاده از اشعه ماوراي بنفش براي از بين بردن ويروس‌ها، باكتري‌ها و ميكروب‌هاي درون آب است.

ضمن اینكه، این كارشناسان از یك فیلتر قوی برای جداكردن و از بین بردن غذا و فضولات ماهی‌ها و تصفيه آب استفاده می‌كنند تا بتوانند در شرایط بهتری به ارائه خدمات درمانی به بیماران و مراجعان‌شان بپردازند

.

 


نوشته شده در 11/07/1396 سه شنبه ساعت 08:50:42 توسط jafari
ویرایش شده در 11/07/1396 سه شنبه ساعت 08:55:05 توسط jafari


بازگشت به صفحه کشت بافت


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید