زالو
زالو

زالو 

زالو جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. پس از ظهور پزشکی مدرن ، استفاده از زالو به تدریج به فراموشی سپرده شد. اما جالب این جاست که پس از سال ها، باز هم استفاده از زالو بازهم در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته رایج شده است ، چنان چه اکنون زالو را با عنوان جراح کوچولو (Micro Surgeon) می شناسند. 

خواص زالو

زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است. خواص مواد ترشح شده در خون توسط زالو به طور خلاصه به شرح زیر است :

•خاصیت بی‌حس‌کنندگی : باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود که عمدتاً به دلیل وجود ماده هیرودین ( Hirudin ) است.
•خاصیت گشادکنندگی عروق : به دلیل وجود ماده هیستامین است.
•خاصیت ضدانعقادی : به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
•خاصیت آنتی بیوتیکی : این خاصیت اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته و بر بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.
•خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای
 

خواص بزاق زالو

آب دهان زالو ( بزاق ) حاوي بيش از يكصد نوع ماده حياتي مفيد است كه موجب درمان بيماريهاي مختلفي مي شود. عصاره‌ي آب دهان زالو شامل دو دسته از مواد هستند كه گروهي به عنوان نروترانسميتر بر روي پايانه‌هاي عصبي عمل مي‌كنند و موجب تحريك عمومي روي نقاط طب سوزني مي‌شوند و دسته‌ ديگر كه بر روي گردش خون عمومي و مويرگ‌ها عمل كرده و به عنوان ضد انعقاد ، ضد تورم و ضد درد ايفاي نقش مي‌كنند.

در زير به مهمترين آنزيم‌ها و تركيبات موجود در بزاق زالو مي‌پردازيم : 

1 ) هيرودين : در بزاق زالو‌ي پزشكي تركيبي وجود دارد به نام هيرودين كه از انعقاد خون جلوگيري مي‌كند. تركيبات بزاق زالو به عنوان ماده فيبرينوليتيك عمل كرده ، از عمل فيبرين جلوگيري مي‌كند ؛ ضد پلاكت است و از بهم چسبيدن پلاكت‌ها جلوگيري مي‌نمايد. 

خواص هيرودين : 

هيرودين مهمترين ماده ضد انعقاد بزاق زالو است. پروتئيني‌ متشكل از 65 اسيد آمينه است و رديف اسيدهاي آمينه آن با تكنيك PCR مشخص شده است. خاصيت ضد انعقادي هيرودين قوي تر از هپارين است. عمل هيرودين به وسيله همنتين و آنتي استاتين تقويت مي‌شود. فعاليت هيرودين را از روي خاصيت ترومبين آن بيان مي‌كنند. امروزه فرم نوتركيب هيرودين به نام ليپرودين سنتز شده است. 

 با آزمايشي كه به صورت تجربي بر روي خون مكيده شده توسط زالو انجام شد زمان لخته شدن خون به بيش از 6 ساعت افزايش يافته است.

خواص ديگر هيرودين : 

هيرودين با انبساط ماهيچه‌هاي صاف جدار عروق سبب گشادي عروق و افزايش جريان خون مي‌شود. هيرودين خاصيت بي‌حس كنندگي دارد . بطور كلي براي هيرودين اثرات آنتي كواگولانت ، آنتي ترمبوتيك ، ترمبوليتيك ، آنتي ايسكميك ، هيپوتنسيو ، تحريك كننده سيستم ايمني ، ممانعت از تصلب شرائين ، بي حس‌كنندگي ، آنتي باكتريال و خاصيت ضد التهابي شناخته شده است.

پژوهشگران دپارتمان فارماكولوژي دانشگاه كنتاكي طي تحقيقاتي ، اثرات ضد انعقادي هيرودين را با هپارين مقايسه كرده‌اند :

•هيرودين براي فعال شدن نياز به كوفاكتور ندارد.
•هيرودين اثرات پايدار و يكنواخت وابسته به دوز دارد.
•هيرودين اثر مستقيم روي مهار ترومبين دارد.
•هيرودين مسموميت ندارد.
•هيرودين بي حسي موضعي مي دهد.
 
آنزیم های دیگر موجود در بزاق زالو

2 ) بدلين

3 ) آپيراز

4 ) اگلين

5 ) دستابيلاز

6 ) هيالورونيداز

7 ) ليپازها و استرازها

8 ) يك ماده بي حس كننده

9 ) آنتي الاستاز

10) ماده گشاد کننده رگ

11) مونوکسید نیتروژن سنتتاز

12) اورگلاز   

خواص درمانی زالو: 

زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بيرون مي‌كشد. زالو انداختن براي بيماريهاي پوستي مثل جوش‌، دمل‌هاي صورت ، لكه‌ها و نقطه‌هاي سياه و سفيد و نظاير آن مفيد است. امروزه زالو به دليل خاصيت ضد انعقاد خود يكي از ابزارهاي جراحي در پيوندها و دوام بافت پيوندي است. تحقيقات نشان مي‌دهد كه 3-5 روز پس از زالو اندازي عروق جديدي در اطراف و حاشيه‌ي محل نيش زالو به وجود مي‌آيند كه براي تخليه عروقي اين ناحيه مفيدند. اثرات فارماكولوژيكي بزاق زالو به مدت 10 ساعت يا بيشتر در محل زخم باقي مي‌ماند. ترشحات زالو با تأثير بر روي اعصاب اطراف محل درد ، بي‌حسي موضعي ايجاد مي‌كند.

داروها و مواد بهداشتی تهیه شده از زالو

  بدن زالو حاوی پروتئین های متعددی است که خواص درمانی و بهداشتی زیادی دارند. به همین علت ، از زالو داروها و مواد بهداشتی متعددی استخراج می شود. موارد زیر نمونه هایی از این داروها و مواد است:

•هیرودین: این ماده به واسطه خاصیت ضد انعقادی و خواص دیگرش ، به مقدار زیاد تولید و عرضه می شود.  
•کرم زالو: خواص درمانی و بهداشتی زیادی دارد. یکی از موارد کاربرد آن ، رفع ناتوانی های جنسی است.
•روغن زالو: مصارف متعدد درمانی و بهداشتی دارد.
•اسپری زالو: از این اسپری برای درمان خستگی و کوفتگی عضلانی استفاده می شود.
•عصاره زالو: برای رفع استرس به کار گرفته می شود.

برخی از کاربردهای درمانی و بهداشتی زالو ذیلا آمده است:

‌درمان بیماری های مفصلی                                          
‌درمان انواع سردرد
درمان بیماری های قلبی
‌درمان واریس                                                          
‌استفاده از زالو پس از پیوند اعضا
‌استفاده از زالو در جراحی های پلاستیک
‌کاربرد در زیبایی
‌درمان ناباروری جنسی و افزایش قوای جنسی
‌درمان بیماری های مغزی
‌درمان بعضی از بیماری های عفونی
درمان عفونت چشم و گل مژه
درمان عفونت سینوس ها و سینوزیت مزمن
درمان کیست و عفونت پستان ها
درمان غده های عفونی زیر پوست
‌درمان بیماری های پوستی
‌درمان آسم
درمان زخم معده
درمان کولیت
درمان پروستاتیت
درمان التهابات کبد و کیسه صفرا
درمان گاستریت
درمان همورویید
درمان اسپاسم عضلانی
درمان نازائی
درمان آدنوم پروستات
درمان بواسیر
درمان الکلیسم
کمک به ترک اعتیاد به مواد مخدر

زالو درمانی در غرب

در کشورهای اروپایی و آمریکا عمدتا از زالو برای این موارد استفاده

 می شود:

•تولید کرم های آرایشی
•به کارگیری پس از عمل های پیوند برای ترمیم
•به کارگیری پس از جراحی های پلاستیک برای ترمیم
•به کارگیری پس از جراحی های قلب جهت رقیق کردن خون بیمار
•درمان واریس
•تقویت سیستم ایمنی
 

تاییدیه اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا برای استفاده از زالو

اداره مواد غذایی و دارویی یا F.D.A) Food and Drug Administration) يك اداره و سازمان اجرایی است که بر مراحل ارزیابی داروها در ایالات متحده آمريكا نظارت مي كند و موافقت اصولی برای داروهای جدید به بازار را صادر مي كند. مراحل متعددی را طی کرده است که عبارتند از:

•بررسی اطلاعات موجود در برنامه ها و مطالعات بالینی.
•انجام مطالعات مربوط به سميت حاد و کمتر از حاد دارو.
•انجام آزمایشات مربوط به تعیین بی خطر بودن مصرف مزمن دارو.
•بررسی اطلاعات مربوط به ترکیب، منشاء دارو یا وسایل و ابزار دارو. 

تاييدكاربرد زالو 

اولین کاربرد مورد تایید زالو در طب کنونی، کاربری به عنوان یک ابزار پزشکی شامل مواردی می شود که برای تشخیص، علاج، درمان علامتی، پیشگیری یا تسکین یک بیماری یا وضعیت خاص موثر است و عملکرد یا ساختار بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در ضمن از طریق یک واکنش شیمیایی یا متابولیزه شدن، تاثیر ميگذارد. F.D.A بعد از بررسی های انجام شده و طی مراحل فوق الذکر و با رعایت اصول اثربخشی (efficacy) و ایمنی (safety)، کاربرد زالو در جراحی ها را مورد تایید قرار داده است

زالو از نظر رازی و ابن سینا

 

ابن سینا با شناخت نبوغ آمیز خود بر تمام علوم و فنون و قدمت انواع و اقسام زالوها را به رنگ و شکل و اندازه تشخیص می داده و زالو های مفید را از مضر جدا می کرده است.

ابن سينا نيز باب مبسوطي پيرامون زالو دارد و مي گويد :‌" از زالوهايي که کرک ريز و نمر دارند يا لاجوردي رنگ هستند پرهيز کنيد زيرا دچار غشي ، خونريزي ، تب ، سستي و قرحه هاي بدخيم خواهيد شد . از زالوهايي استفاده شود که در آب هاي خزه دار که محل زيست قور باغه ها ست نمو کدره و نه زالويي که در آبهاي گل آلود سياه بوده است ."

ابن سينا نيز باب مبسوطي پيرامون زالو دارد و مي گويد :‌" از زالوهايي که کرک ريز و نمر دارند يا لاجوردي رنگ هستند پرهيز کنيد زيرا دچار غشي ، خونريزي ، تب ، سستي و قرحه هاي بدخيم خواهيد شد . از زالوهايي استفاده شود که در آب هاي خزه دار که محل زيست قور باغه ها ست نمو کدره و نه زالويي که در آبهاي گل آلود سياه بوده است ."

بر اساس مقالات پزشکي داخل و خارج کشور برخي سرطان هاي بدخيم نظير ملانوما ، اگزماي پوستي، سکته هاي مغزي و قلبي، فشار خون ، سلوليت ، کمر درد و دردهاي سياتيکي ، آرتروز زانو،‌ مشکلات شنوايي، زخم معده، هماتوم ، ضعف اعصاب و وسواس از جمله بيماري هايي محسوب مي شوند که مي توانند با زالو درمان شوند . 

برچسب:زالو,پرورش زالو,خرید زالو,خرید تضمینی زالو,زالوی طبی,زالو درمانی,زالوی دارویی,زالو و خواص آن,زالو,طرح توجیهی زالو,زالو درمانی در اروپا,زالو درمانی امریکا,مجوز تولید زالو


نوشته شده در 29/07/1393 سه شنبه ساعت 01:39:27 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 26/07/1394 ساعت 21:40:16 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه پرورش زالو


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
درباره انجمن متخصصان زالو

انجمن متخصصان زالو با  مدیریت مهندس  احمد یزدانی مولف کتاب پرورش زالو   و ازمشاوران برتر پرورش  زالو   به روش   نوین و مدرن روز دنیا    که تا به حال  فارم های زیادی را در ایران با مشاوره خود راه اندازی کرده اند و همین طور  مدرس  دوره های  پرورش زالو  اماده مشاوره و راهنمایی شما  عزیزان هستند.شما میتوانید از طریق سایت فیلم شبکه یک انجمن متخصصان زالو را دانلود کنید. 
ahmadyazdani@ut.ac.ir 
02632800260

فروشگاه خرید و فروش زالو
زالو درمانی
برچسب های زالو