طبقه بندی گیاهان دارویی
طبقه بندی گیاهان دارویی

طبقه بندی گیاهان دارویی

مقدمه

قبل از لینه، طبقه بندی گیاهان تنها بر پایه ی تجربی استوار بود و بیشتر بر حسب نوع استفاده از آن ها صورت می گرفت . امَا همچنان که تعداد گیاهان شناخته شده زیادتر گردید ، به ذهن سپاری و ذکر مشخصَات آنها مشکل تر شد و از این جا ضرورت طبقه بندی احساس گردید. در ابتدا ، تا مدتی گروههایی چون : گیاهان زراعی ، گیاهان دارویی ، گیاهان سمَی ، گیاهان صنعتی و ... به عنوان واحدهای عمده ی طبقه بندی گیاهان مطرح و ارائه می شدند . گاهی اوقات ، گیاهان دارویی و سمَی در یک گروه قرار می گرفتند و یا تعدادی از گیاهان دارویی در گروه گیاهان غذایی یا در گروه گیاهان زینتی طبقه بندی می شدند.

گیاهان دارویی را نیز برحسب نوع تأثیر و خواص دارویی شان ، طبقه بندی می کردند . برای مثال ، گروه گیاهان معرَق یا گروه گیاهان تمیزکننده ی خون و یا گروه گیاهان مدرَ.

عموم گیاهانی که در گروه گیاهان دارویی قرار می گرفتند ، دارای صفات ظاهری متفاوتی بودند و یادگیری آنها مشکل می نمود . از این رو ، ابداع روشهای طبقه بندی دیگر ضروری به نظر رسید. سرانجام ، شکل ظاهری گیاهان و اشکال مختلف گل ، برگ ، ساقه و ریشه ی آنها مورد توجَه قرار گرفت و بتدریج این روش نیز تکمیل گردید تا بالاخره وضعیَت تولید مثلی و تکامل آنها مبنای طبقه بندیها واقع گردید.

 

نوشته شده در 12/04/1393 پنجشنبه ساعت 05:56:51 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان دارویی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی
 

 

 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک