همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
محصول پیاز کشاورزان گلبهار روی دستشان مانده
محصول پیاز کشاورزان گلبهار روی دستشان مانده

محصول پیاز کشاورزان گلبهار روی دستشان مانده

 
دلالان، آفت کشاورزی شهرستان
پیاز
محصول بسیاری از پیازکاران گلبهار روی دستشان مانده و فروش نرفته و ضرر کرده‌اند، گوجه‌‌فرنگی نیز با قیمت پایینی توسط کارخانجات رب‌سازی بخش خریداری می‌شود‌‌.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، بخش گلبهار شهرستان چناران طبق آمارگیری سال 90 بیش از 40 هزار نفر دارد که عمده مردم آن کشاورز و باغدار هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند.
 
ورود دلالان و واسطه‌گران به عرصه برداشت و فروش محصولات سبب مشکلات بسیاری برای مردم منطقه شده و سودی که از فروش محصولات نصیب کشاورزان می‌شود بسیار ناچیز است و جوابگوی هزینه‌ها نیست. 
 
حسین قنبری رئیس شورای اسلامی بخش گلبهار چناران درباره مهم‌ترین مشکلات این بخش می‌گوید:  بخش گلبهار چناران 130 روستا دارد که 45 روستا دارای شورا و دهیار است و مابقی فاقد آن است. اکثریت مردم این منطقه کشاورز هستند که در زمینه فروش محصولات خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند.
 
وی می‌افزاید: بخش قابل توجهی از  محصولات فروش نمی‌رود و روی دست کشاورز می‌ماند در این میان دلالان و واسطه‌گران نیز مشکلات را بیشتر کرده و سبب می‌شوند سود بسیار ناچیزی به کشاورزان برسد.
 
قنبری درباره حمایت دولت و جهاد کشاورزی از کشاورزان می‌گوید: جهاد کشاورزی تنها در زمینه خرید گندم اقدام کرده است که در همین مورد نیز پرداخت پول کشاورزان چند ماه به طول انجامید.
 
رئیس شورای اسلامی بخش گلبهار چناران ادامه می‌دهد: هزینه‌های کشت محصول بالا است؛ باغداران ما سم را از بازار آزاد خریداری می‌کنند و گاه امکان پرداخت دستمزد کارگر را هم ندارند بنابراین توان جمع آوری محصول را نداشته و دلالان محصول باغ را با قیمت ناچیز خریداری کرده و سود اصلی نصیب آنان می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه اکثر مردم این منطقه خرده مالک هستند می‌افزاید: محصول بسیاری از پیازکاران ما روی دستشان مانده و فروش نرفته و ضرر کرده‌اند، گوجه‌‌فرنگی نیز با قیمت پایینی توسط کارخانجات رب‌سازی بخش خریداری می‌شود‌‌.
 
رئیس شورای اسلامی بخش گلبهار چناران درباره دیگر کمبودها و اقدامات انجام شده خاطرنشان می‌کند: عملیات گازرسانی به اکثر روستاها انجام شده و سایر روستاها نیز در شرف انجام قرار دارد که البته با کمبود اعتبار روبه‌رو است.
 
وی ادامه می‌دهد: در زمینه آسفالت جاده‌های روستایی اقدامات بسیار خوبی انجام شده و است و عملیات برق رسانی نیز تقریباٌ در 100 درصد روستاهای این بخش به اتمام رسیده است.

نوشته شده در 13/11/1395 چهارشنبه ساعت 14:59:47 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید