موارد استفاده از زالو
موارد استفاده از زالو

موارد استفاده از زالو

زالو

کرم حلقوی است که بدنش از 34 بخش تشکیل شده است. 3 فک یا دندان دارد که شبیه Y است و هنگام چسبیدن به بدن، آنها را وارد پوست می کند که سوزش و درد نسبتا شدیدی دارد که چند دقیقه طول می کشد. هر زالو دارای اندامهای جنسی نر و ماده است اما برای جفتگیری دو زالو به هم می چسبند. هر زالو بعد از 1-2 بار تولید مثل می میرند. 
 

نحوه نگهداری زالو

بهترین دما برای نگهداری زالو، حرارت بین 4-10 درجه است. نگهداری زالو در آب، برای مدت طولانی مطلوب نیست و اگر در خاک مرطوب و تمیز باشند که نسیم خنک و سرد بر آن بوزد شاداب و سرحال  می مانند. زالوها معمولا نیاز به تغذیه ندارند و می توانند ازخاک مرطوب، مواد غذایی لازم را جذب نمایند.

بهترین نوع زالو

متوسط الاندازه با سر بزرگ که رنگ آن ماشی که بالای آن به سبز بزند و دو خط زرنیخی طولانی بر پشت آن باشد و در آب برکه های خزه دار که محل زیست قورباغه باشد صید شود. 
انواع مناسب زالودرمانی: زالوی سرخ مایل به زرد و دارای پهلوی مستدیر زالوی جگری رنگ زالوهایی که شبیه ملخهای ریز هستند. زالوهایی که شبیه دم موش هستند. زالوهای باریک و سر کوچک زالوهای شکم قرمز به ویژه اگر در آب جاری باشند بهتر از زالوهای پشت سبز هستند
انواع زالوهای سمی و غیر قابل استفاده: زالوی مزغب (پشم دار) دارای خطوط لاجوردی رنگ بوقلمون شبیه مار ماهی و آنچه در گودالهای ردی رشد کرده باشد. نکته: استفاده از زالوهای سمی باعث ایجاد اورام، غشی، نزف الدم، حمی، استرخاء و قروح ردیه می شود.

موارد استفاده از زالو:

هنگامی که احتیاج به تنقیه عضوی خاص باشد اما به دلیل مانعی داخل یا خارج آن عضو( کوچکی اندام یا عاری بودن از گوشت) نتوان روی آن محجمه گذاشت. در زنان و بچه ها و کسانی که تحمل تیغ را ندارند. بیماریهای مزمن پوستی مانند سعفه و قوبا و جرب.
برتری زالو بر حجامت: زالو خون را بیشتر از حجامت از عمق و باطن عضو جذب می کند به همین دلیل در اکثر مواقع بعد از جدا شدن زالو خونریزی همچنان ادامه دارد و هر چه آن موضع را پاک نمایند خونریزی بیشتر می شود. نکته: بهتر است زالو را در مواضع حجامت قرار داد تا اگر خروج خون کم صورت گیرد یا در حد انتظار نباشد بتوان روی آن محجمه (ناری یا غیرناری) قرار داد و خون کشید.
مروری بر کاربرد زالو از کتاب خلاصه الحکمه: گزیدن مار و عقرب(415): زالو بر محل و محجمه گذاشتن و مکیدن رمد دموی(992): زالو قفای سرو بناگوش وجع اذن به علت ورم حاد و تب(998): 1یا 2 عدد زالوی کوچک در بیخ گوش قلاع دموی(1002): زالو سره و قیح(1027): 2عدد زالوی کوچک حوالی ناف حمیات سونوخس و مطبقه(1038): فصد یا زالو بثور در بدن اطفال(1044): حجامت یا زالو دمل مکرر(1411): زالو اطراف آن .
 
مراتب رعایت زمان و سن (زیر 2 سال و بالای 60 سال) در استفاده از زالو همانند حجامت است ولی اهل هند چون از زالو زیاد استفاده می کنند حتی برای کودکان شش ماهه نیز دو سه عدد زالو را مجاز دانسته اند و گفته اند اگر طفل 40 روزه علائم فساد خون و سرخی بدن داشته باشد بر مقعد ایشان زالو می چسبانند. نکته:در صورت امتلای بدن از اخلاط فاسد، باید ابتدا تنقیه بدن با فصد، حجامت یا قی نمود سپس اقدام به زالودرمانی کرد.
اگر خونریزی شدید بوده و برای جلوگیری از ضعف، خواهند آن را بند آورند باید از داروهای حابس مانند مازوی سوخته سوده یا آهک یا خاکستر یا خزف سوده یا زردچوبه محترق یا کهربا سوده بر آن بپاشند. تار عنکبوت که در آن بچه عنکبوت نباشد نیز مفید است. از رسیدن آب سرد و هوای سرد بر موضع زالو باید ممانعت گردد زیرا موجب خارش و تورم و گاهی قرحه می شود.

نوشته شده در 29/07/1393 سه شنبه ساعت 17:24:02 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه پرورش زالو


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
درباره انجمن متخصصان زالو

انجمن متخصصان زالو با  مدیریت مهندس  احمد یزدانی مولف کتاب پرورش زالو   و ازمشاوران برتر پرورش  زالو   به روش   نوین و مدرن روز دنیا    که تا به حال  فارم های زیادی را در ایران با مشاوره خود راه اندازی کرده اند و همین طور  مدرس  دوره های  پرورش زالو  اماده مشاوره و راهنمایی شما  عزیزان هستند.شما میتوانید از طریق سایت فیلم شبکه یک انجمن متخصصان زالو را دانلود کنید. 
ahmadyazdani@ut.ac.ir 
02632800260

فروشگاه خرید و فروش زالو
زالو درمانی
برچسب های زالو