موز - اکولوژی و فیزیولوژی
موز - اکولوژی و فیزیولوژی
اکولوژی و فیزیولوژی:
موز محصول مناطق گرمسیری است و تنها استثنایی که وجود دارد رقم dwarf می باشد که در مناطق نیمه گرمسیری نیز کشت و کار می شود. Plantain ها فقط در مناطق گرمسیری کشت می شوند. بنابراین موز محصول مناطق گرمسیری و با ارتفاع کم می باشد.
کشت موز در مناطقی با ارتفاع بیشتر و یا در مناطق نیمه گرمسیری طول دوره رشد آن را طولانی می کند به طوری که هر 100 متر افزایش ارتفاع موجب افزایش دوره رشد به میزان یک ماده می شود. موز نسبت به سرما حساس بوده و صدمه ناشی از سرما در دمای پایین تر از 12 درجه اتفاق می افتد یعنی زمانی که لاتکس از مایع به نیمه جامد (coagulate) تبدیل می شود. موز در دمای بین 13-12 درجه جابجا می شود یعنی دمائی که میزان تنفس در آن حداقل می باشد. رشد گیاه در دمای 18 درجه شروع می شود و در دمای 27 درجه به اپتیمم خود می رسد سپس با افزایش بیشتر دما رشد کاهش یافته و سپس در 38 درجه متوقف می شود و دمای بالاتر باعث سوختن برگ ها می شود. در ارتباط با نیاز نوری موز تحقیقات چندانی صورت نگرفته است. برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که کاهش نور تا میزان 50%  نور کامل تاثیری بر رشد یا محصول دهی نداشته است ولیکن کاهش بیش از این مقدار موجب کاهش محصول می گردد. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که فتوسنتز برگ های موز با افزایش شدت نور از 2000 به 10000 لوکس قویاً افزایش یافت ولیکن افزایش شدت نور از10000 به 30000 لوکس افزایش کمی را در فتوسنتز برگ ها سبب شد. آسمان صاف نوری برابر 80000 لوکس به گیاه می رساند و بنابراین اگر یک چهارم آن نیز به گیاه موز برسد، کفایت می کند. بعلاوه کشورهای مهم تولید کننده موز مانند اکوادور و گینه معمولاً آسمان صاف ندارند و بیشتر اوقات آسمان این کشورها ابری است.
سیمونز (1966) بارندگی 100 میلی لیتر در هر ماه و دمای متوسط ماهیانه 27 درجه را شرایط ایده آل برای پرورش موز بیان نمود. میزان آب مورد نیاز بستگی به میزان تبخیر و تعرق نیز دارد. یک بوته رقم  Dwarf cavendish روزانه 25 لیتر آب در آسمان بدون ابر و صاف، 18 لیتر در آسمان ابری و 5/9 لیتر زمانی که آسمان تیره باشد، استفاده می کند. یک هکتار موز با تراکم 2500 در هکتار 1875 مترمعکب آب را در یک ماه آفتابی مصرف می کند. یعنی برابر با بارندگی 150 میلی لیتر در ماه. بوته موز به راحتی می تواند تا 30 درصد آب در دسترس را به راحتی از خاک جذب کند ولیکن پس از مصرف 60 درصد آب در دسترس علائم پژمردگی نشان می دهد. در چنین رطوبتی روزنه ها بسته شده و فتوسنتز کاهش می یابد. ادامه خشکی موجب ریزش برگ ها و شکستن ساقه می شود. از سوی دیگر ریزوم مقاوم به این شرایط بوده و می تواند پس از بهبود شرایط مجدداً رشد خود را آغاز کند. رطوبت نسبی کم هوا نیز موجب وارد آمدن صدماتی به گیاه می شود. باد شدید نیز تاثیر منفی بر گیاه موز دارد. باد با سرعت 30-25 کیلومتر در ساعت موجب بدشکلی منطقه طوقه، شکستن ساقه یا بالا آمدن ریشه ها و خسارت به آن ها می شود. در صورتی که سرعت باد 65 کیلومتر بر ساعت باشد، موجب خسارت شدید و سرعت باد 100 کیلومتر در ساعت موجب تخریب کامل باغ موز می گردد.
 

نوشته شده در 18/11/1392 جمعه ساعت 20:37:34 توسط مریم خانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی