هرس درختان میوه
هرس درختان میوه
در طول تاریخ تجربه­های علمی و عملی در مورد اجرای عملیات هرس روی درختان چنین نشان داده است که نخست شناسایی دقیق اعضاء و اندام­های مختلف آن­ها ضروری می­باشد. زیرا عدم آشنایی و اطلاع از خصوصیات اعمال اندام­های گیاهی و اجرای عمل هرس خود به جای آن که مفید افتد، عملی مضر و خطرناک برای رشد و نمو و باردهی درختان می­باشد.
 
 
برخی از باغبانان براساس تجربیات سالیان دراز خود توانسته­اند تنوع بسیاری در چگونگی هرس و فرم­دهی درختان میوه بدست آورند، که گاهی این تجربیات همانند و هماهنگ با یکدیگر نمی­باشند. ولی امروزه آشنایی با علم فیزیولوژی گیاهی روش­هایی منظم و دقیقی را ارائه کرده است که می­تواند در هرس درختان میوه، کم و بیش نوعی هماهنگی در بین گونه­ها و واریته­ها ایجاد نماید. برای روشن شدن مطلب عنوان شده مثالی را ذکر می­کنیم. اگر دو باغبان درختان میوه خود را منطبق بر یک روش معین هرس نمایند، امکان دارد که هرس در یک باغ موفقیت­آمیز بوده و در باغ دیگری موفقیت حاصل نگردد. حال این سؤال پیش می­آید، که علت عدم موفقیت در یکی از دو باغ مزبور چه بوده است؟ برای تحلیل این پدیده لازم است به اختصار گفته شود، درختان میوه در بین خود بر حسب جنس، نوع، واریته، سن، مسائل آگروتکنیکی، گرما، سرما، زمان اجرای عملیات هرس و درجه آسیب­پذیری درختان نسبت به آفات و بیماری­ها متفاوت می­باشند، هم­چنین عوامل محیطی (خاک، آب و...) یکسان نیستند. توضیح آن که هرس درختان مو و درختان هلو، سیب و ... یکسان و همانند نمی­باشند، ولی عملاً قطع شاخه­ای را چه بی­رویه و یا با رعایت اصول واقعی فن هرس، هرس می­گویند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به هرس درختان میوه، به طور دقیق از خصوصیات ذکر شده اطلاع صحیحی در دست داشته باشیم. زیرا با عمل هرس در قدرت زایشی و رویشی درختان میوه مستقیماً دخالت می­نماییم.
 
شاید به قول لافوره (La Foret) علم یا فن هرس در مقایسه تشبیهی همانند عمل جراحی است که بشر توسط آن توانسته در رشد و نمو گیاهان و میزان محصول دخالت نموده و در پاره­ای موارد با ایجاد فرم­های خاصی زیبایی چشم­­گیری را خلق نماید.
منبع:elmekeshavarziiran.blogfa.com

نوشته شده در 03/12/1392 شنبه ساعت 21:51:01 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی