پسته
پسته

پسته

 
اسم انگلیسی:pistachio
 

نام علمی پسته: pistacia vera

 
خانواده:Anacardiaceae

پسته یکی از محصولات کشاورزی که به نام ایران در آمیخته و تولید آن در کشور ما سابقه تاریخی و طولانی دارد. پسته از حدود 70 سال پیش با شروع صادرات اقتصادی و تجاری ویژه ای پیدا کرد و ایران به عنوان اولین صادر کننده پسته دنیا شهرت یافت. از آن به بعد سطح زیر کشت این محصول مرتبا افزایش یافت.

تاريخچه  پسته:

پسته گياهي است كه از ديرباز در نقاط مختلف ايران مورد كشت و پرورش قرار مي‌گرفته است. جنگل‍هاي وحشي و خودروي پسته در ناحيه شمال شرقي ايران و نواحي هم مرز با تركمنستان و افغانستان پيشينه اي باستاني دارد و تصور مي ‍رود كه درخت پسته حدود  4-3 هزار سال قبل درايران اهلي شده و مورد كشت وكار قرارگرفته است

اولين ارقام پسته در ايران حاصل پرورش و اهلی كردن درختان پسته وحشي بوده است كه تعداد اين ارقام بسيار محدود و شكل ظاهري آن با محصول پسته خودرو شباهت داشته است.كم‍كم بر اثر پيوند و جابجائي اين ارقام و توجه باغداران از نظر درشتي دانه هاي پسته تا حدودي تحول ايجاد شده و ارقام جديدي بوجود آمده است.

نام علمی پسته,پسته

ارزش اقتصادي پسته :

پسته به عنوان يك محصول استراتژيك جايگاه خاصي را در بين توليدات دارا مي باشد. اين محصول بخش عمده اي از صادرات غيرنفتي را تشكيل مي ‍دهد . درشرايط كنوني حدود 55 درصد از توليد و بيش از 60 درصد از صادرات جهاني پسته در اختيار كشور ما بوده و درآمد ارزي حاصل از صادرات پسته بيش از 400 ميليون دلار مي باشد.

نمودار : متوسط ارزش صادراتي برخي محصولات كشاورز

سطح زير كشت پسته:

درحال حاضر سطح زير كشت پسته در ايران بيش از 360,000 هكتار مي باشد كه استان كرمان با مجموع بيش از 270,000 هكتار باغ هاي بارور و غير بارور، 77  درصد محصول كل كشور را توليد و به عنوان مهمترين منطقه پسته كاري ايران و دنيا محسوب مي ‍شود . ضمناً ساير استان‍هاي پسته خيز عبارتند از : يزد، خراسان،  فارس،  سمنان،  سيستان و بلوچستان،  قزوين،  مركزي، اصفهان و قم مي ‍باشند كه بيش از 90,000 هكتار سطح زيركشت باقيمانده را به خود اختصاص می دهند.

خرید پستهنام کلیدی:پسته,نام علمی پسته,تاریخچه پسته,سطح زیر کشت پسته,کشت پسته,اسم پسته,اسم انگلیسی پسته,pistacia vera,ارزش اقتصادي پسته,خرید پسته,خرید پسته کله قوچی,خرید پسته فندوقی


نوشته شده در 07/07/1394 سه شنبه ساعت 02:18:56 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 07/07/1394 سه شنبه ساعت 02:25:42 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی