پوتوس Phothos
پوتوس Phothos
 پوتوس    Phothos
 
 از  خانواده شیپوری    Araceae
 
معروف ترین و متداول ترین گیاه پوششی
ساقه رونده دارد که این ساقه نیاز به قیم دارد و بدون آن ایستاده نمی شود! در گل فروشی آن را روی ستون خزه دار قرار می دهند. در خانه با پنس برق می توان نگه داشت این گیاه تمایل به رشد رو به بالا دارد و اگر به آن این فرصت را بدهیم بیشتر از خوابیده رشد می کند.
 
برگ هایی در سایزهای مختلف دارد از ریز تا برگ شبیه لوبیا و برگ بسیار بزرگ 60*40 cm  دارد.
 
رنگ برگ معمولا سبز است اما با رنگیزه سبز و ابلق هم زیاد است. برگ بخش زینتی گیاه است. پوتوس برای برگ بیشتر دهی شرایط محیطی اهمیت زیادی دارد. گاهی فوتوس ها هفته ای دو برگ تولید می کنند اما گیاهانی حتی در یک ماه هم برگ تولید نمی کنند که به این رشد کند ولی از بین نرفتن گرسنگی پنهان گویند.
 
هر چه شرایط محیطی بهتر سرعت رشد و کیفیت رشد بیشتر است. مهمترین شرط داشتن فوتوس سرحال و پربرگ انتخاب محل مناسب برای گلدان است.
 
محل مناسب : نور کامل اما غیرمستقیم بهره مند باشد. در معرض کوران و یا شک دمایی و نوسانات دمایی (کنار بخاری، کار پنجره) نباشد. (شرایط یکسانی داشته باشد) تعویض سالانه و یا دو بار در سال خاک گلدان است. سایز گلدان هم اهمیت زیادی دارد زیرا اندازه حجم ریشه به آن وابسته است ریشه فوتوس بعد از چندین سال قدیمی می شوند و حجم ریشه جوان کم می شود پس میزان رطوبت خاک باید متناسب با ریشه باشد و زیادی رطوبت گیاه را آسیب می زند .
 
انتخاب خاک و بستر مناسب مواد غذایی را کافی به گیاه برساند. خاک مناسب ترکیبی از دو قسمت خاک برگ پوسیده یا پیت، یک قسمت ماسه نرم و ½ قسمت خاک کومی می باشد .
 
پیت : هر نوع بقایای گیاهی اعم از شاخ و برگ وخزه و .. که در معرض تجزیه قرار گرفته باشد قبل از تجزیه کامل و 100٪ تشکیل یک بستر گیاهی را می دهد که بسته به منشا تشکیل دهنده اولیه دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاصی است .
 
... و ... هم در این دسته قرار می گیرد خزه ــــــــــ<  PH ‌ پایین دارد و .... است.
 
برگ چنار و برگ و پوست گیاه پهن برگ ـــــــــــــ< PH‌بالای 5/7 و بافت متوسط
 
سوزنی برگ ـــــــــــــ< PH‌ 6- 5/6
 
خاک لومی : ترکیب مساوی رس و شن = خاک حاصلخیز باغچه، حاصلخیز زراعی نوعی خاک لوم است. 50 cm ‌روی خاک زراعی
 
اگر ... نبود از خاک برگ استفاده کنیم ولی اگر کار تجاری است و گیاه نگهبان ندارد 4/1 یا 2/1 این نسبت ها .... یا .... استفاده کنیم تا PH  پایین بیاید .... ذخیره آب بالا رود.
 
در پایان سال 3-2 مشکلاتی به وجود می آید مثل : اگر فوتوس رنگ زرد عمومی پیدا کرد ....
 
برگ کم رنگ .......< زرد .......<‌می ریزد عواملی دخیل هستند. 3 عامل نزدیکتر به واقعیت است
 
1 – شوک سرما شدید و بلافاصله گرم شدن محیط (این نوع موضعی است مانند قسمت گیاه که پشت پنجره است ) (همه برگ آن ناحیه هم نمی شود مگر اینکه شدت سرما خیلی زیاد باشد )
 
2 – رنگ پریدگی عمومی که از پایین و نزدیک ریشه اتفاق می افتد که می تواند به عوامل تغذیه ای مربوط باشد زیرا این قسمت گیاه مسن تر است و قدرت جذب پایین دارند
 
3 – برگ های گیاه زرد شود و هیچ کدام از این دو علت نباشد باید به آلوده بودن محیط شک کرد، نقاط آلوده و شهر صنعتی و ... فوتوس ها در فصل زمستان دچار این مشکل می شوند. اگر در منزل از وسایل گازسوز استفاده می شود احتمال دارد برگ فوتوس در بخش فوقانی زرد شود زیرا گاز در بالا بیشتر است و به نوعی هشدار است که مواد آلاینده وجود دارد .
 
در زرد شدن موضعی و کچل شدن گیاه 3 کار می توان کرد :
 
1-    اگر کچلی نزدیک طوقه باشد ساقه را از ... جدا کرده و ساقه را دور گلدان می پیچند و خاک در آن می ریزند و ریشه ... به وجود می آید و گیاه چند شاخه می شود.
 
2-    اگر در بالا گیاه باشد، باید قطع کرد.
 
3-    در وسط ساقه .....< باید با ... آن را پوشاند.
 
........: هاله زرد در اطراف برگ و شروع به سیاه شدن می کند. 3 نوع دارد
 
1-    سوختگی اگر خشک باشد و در تماس بریزد ـــــــ< خشکی محیط می تواند علتش باشد.
 
2-    سوختگی و سیاه شدن نرم باشد و حالت پیش رونده داشته باشد ــــــ< گلدان هایی که زهکش کافی ندارند و تعویض خاک به عقب افتاده است و گیاهان مواد غذایی کافی را ندارند .
 
3-    سیاه شدن در روز زمستان (در گلخانه بیشتر) آبیاری گلخانه عصر انجام شود قطرات آب ... برگ ها با یک شب سرد زمستانی همراه شودو آن ناحیه را دچار آب گزیدگی کند و عکس آن حالت در تابستان یعنی تابستان مستقیم و شدید آفتاب بر روی برگ اتفاق بیفتد .‌(آبیاری ظهر 1 تا 3-2 بعد ازظهر)
 
تفاوت آب گزیدگی تابستان و زمستان، در تابستان همراه با خشکی است. در زمستان نرم و سیاه رنگ است .
 
علائم: ریز شدن برگ انتهایی و یا در محل هایی برگ ریز می شود و قبل و بعد از آن برگ بزرگ است.
 
بررسی 2 عامل : 1- شوک مواد غذایی : اگر در انتها باشد احتمالش بیشتر است (در برگ جوان )
 
2- اگر وسط ریز شده باشد در طی رشد طولی گیاه در این مقطع نور کمتری دریافت کرده است چون فتوسنتز کمتری انجام شده است.
 
علائم : جوانه های جدید برگ سیاه و نرم می شوند و جوانه ها نیمه شفته باقی می مانند.
 
خاک گلدان مدت طولانی عوض نشده باشد. درجه حرارت محیط نگهداری پایین باشد و در معدود مواردی حمله برخی آفات نظیر تریپس و بعضی از سوسک ها باعث این مشکل می شود .
 
علائم : فاصله میان گره بالا و برگ کوچکتر و شیار دار شدن ساقه ...<‌شدت تابش زیاد و محیط خشک باشد، که گاهی بنظر می رسد ساقه چوبی می شود .
 
اگر گیاه را با افشانه آب اسپری کنیم این مشکلات کم پیش می آید .
 
به طور کلی ریزش برگ و کوچکی برگ قابل جبران نیست پس با مشاهده اولین علائم پیشگیری کنید.

 


نوشته شده در 21/09/1392 پنجشنبه ساعت 01:53:09 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 27/09/1392 چهارشنبه ساعت 09:03:57 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه گیاهان اپارتمانی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
کلاس اموزشی


روش فعالیت در انجمن کشاورزی


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae