چگونه نارگیل بکاریم
چگونه نارگیل بکاریم
 
کاشت یک درخت نارگیل بسیار آسان است که با استفاده از میوه نارگیلی انجام میشود که از یک درخت نارگیل چند ساله یا جوان به وجود آمده باشد. این درخت میتواند در خارج از خانه کاشته شود در صورتی که شما در مناطق گرم زندگی میکنید و هم میتواند در گلدان در خانه پرورش یابد اگر در جایی هستنید که زمستانهای سردی دارد.
درخت نارگیل در مناطقی رشد میکند که گرم و مرطوب باشد و بارانهای فصلی در آنجا زیاد ببارد. در این مناطق معمولا دما زیر 21 درجه سانتی گراد نمیرود. اگر در مناطقی زندگی میکنید که دمای زمستان از این مقدار یرد تر ایت باید نارگیل را در گلدان بکارید.تا در زمستان و تابستان بتوانید آن را جا به جا کنید تا از بین نرود. گیاهانی که در خانه رشد میابند نباید نزدیک درب یا پنجره قرار داد شوند زیرا در این صورت سرما زده میشوند بهتر است نور فلورسنت برای آنها در زمستان فراهم کنید.(در مورد نور های مصنوعی قبلا در این پیج صحبت کرده بودیم که میتوانید آنرا از قسمت عکس ها بیابید).
 
کاشت دانه در گلدان:
باید یک نارگیل تازه از درخت افتاده انتخاب کنید که قهوه ای باشد و کمی چروکیده و درون آن مایع هنوز موجود باشد. نارگیلی که هنوز پوسته آن رویش قرار دارد را در سطل آبی برای 2-3 روز قرار دهید این عمل به جوانه زدن نارگیل کمک میکند.
از یک گلدان 3 گالنی استفاده کنید که 30 سانتی متر عمق داشته باشد. در کف آن سنگریزه یا پوکه بریزید تا زهکش شود و بقیه گلدان را با خاک باغچه پر کنید. کود یا کمپوست برای تغذیه آن و شن و ورمی کمپوست برای زه کش آن اضافه کنید.
نارگیل را طوری در گلدان قرار دهید که قسمتی که به درخت متصل بود رو به بالا باشد سپس نارگیل را به داخل گلدان فشار دهید تا یک سوم آن بیورن از خاک قرار گیرد.
گلدان را در قسمتی از حیاط قراردهید که نور آفتاب به صورت مستقیم به آن بتابد. نارگیل را با آب تقریبا گرم آبیاری کنید تا نارگیل جوانه بزند. خاک باید همواره مرطوب بماند اما غرقاب شدن و آبیاری بیش از حد نیز باعث گندیدگی نارگیل میشود.
در عرض 3-6 ماه نارگیل شروع به جوانه زدن می کند و تا 5-6 سال به رشد خود ادامه میدهد. هنگامی که 3 برگ در ساقه ظاهر میشوند باید از کود های درختی استفاده کنید.
 
کاشت نارگیل در حیاط:
 
باید نقطه ای در حیاط را انتخاب کنید که سایه باشد و خاک آن زهکش باشد.
نارگیل باید در طول ماهای بارانی تابستان کاشته شود. دانه را در خاک فرو برید به صورتی که دو سوم آن روی خاک باشد .
به نارگیل دو بار در هفته آب دهید مانند آنچه در مورد کاشت در گلدان آن گفته شد 3-6 ماه طول میکشد تا نارگیل جوانه بزند.
 
 
کاشت نهال درخت نارگیل:
 
نهال سالم و جوانی انتخاب کنید. مطمئن شوید که بوی گندیدگی ندهد و خاک آن مرطوب است. از خریداری نهالهایی که خاک آن خیلی خیس است خود داری کنید. ساقه و شاخ و برگ های آن را خوب وارسی کنید تا عاری از هرگونه آفت یا بیماری باشد. پشت برگها را خوب نگاه کنید تا شته نداشته باشد.
نهال را در خاک قراردهید طوری که ریشه ها با سطح خاک دو تا سه سانتی متر فاصله نداشته باشند. اگر از گلدان استفاده میکنید باید حداقل عمق گلدان 30 سانتی متر باشد. از مالچ میتوانید برای 10 سانت رویی آن استفاده کنید.
درخت خود را مرتب آبیاری کنید بعد از 1 سال که از کاشت آن گدشت هفته ای 2 سانتیمتر بیشتر آبیاری نکنید.
منبع:/tranquilplants.blogfa.com
 

نوشته شده در سه شنبه دوم اردیبهشت 1393 ساعت 00:09:38 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


ناشناس در تاریخ یازدهم بهمن 1395 گفته است

سلام.این جوانه زرد رنگ داخل نارگیل چیه؟قبلا که نارگیل میخریدیم چنین چیزی داخلش نبود.لطفا راهنمایی کنید
ناشناس در تاریخ نهم بهمن 1395 گفته است

ببنید نارگیل های بازار ایران قدیمی اند حداق 1 یا چندسال پیش از درخت افتادن گاهی تقلب هم توشون انجام میشه مثلا میذارن بخیسه تا حجمش و آبش زیادتر بشه اما این نارگیلهای بازار ایران چیزی جز چربی ندارن بلکه نارگیل رو باید تازه و وقتی سبزه و رسیدست مصرف کرد تا خواصش رو هم داشته باشه درضمن نارگیلهای موجود در بازار که جوانه هم دارند بخاطر خیس خوردنشون جوانه زدن هر نارگیلی مدتی در آب قرار بگیره جوانه میزنه
ناشناس در تاریخ بیست و هشتم دی 1395 گفته است

سلام من تو یه جای دیگه خوندم که نارگیل یک ماهه جوانه میزنه نارگیل رو پوستش رو میگیریم موهاشو البته نارگیل هم باید پر آ ب و سنگین باشه نارگیل رو میراریم داخل آ ب روشم یه چیزی میزاریم بعده 2.3 روز در میاریم و داخل یه پلاستیک میزاریم درشو محکم میبندیم و یه جای تاریک و گرم میزاریم چند هفته طول میکشه و جوانه میرنه این روش میشه درسته؟
ناشناس در تاریخ دوازدهم دی 1395 گفته است

با سلام ممنون میشم از طریق ایمیل لیست تولیدکنندگان نارگیل را در اختیارم قرار دهید؟ tnm.co.ltd@gmail.com
ناشناس در تاریخ جهاردهم آبان 1395 گفته است

من هم نارگیل خریدم بجای اب نارگیل یک شکل گلابی مانند بود این چیست راهنمای کنید
ناشناس در تاریخ دوم آبان 1395 گفته است

مجمیخ ام یکپارچگی بکارم اما شما نارگیل سراغ دارین
ناشناس در تاریخ دهم اردیبهشت 1395 گفته است

سلام من میخواستم بدونم کاشت نارگیل درمشهد امکان داره یانه
ناشناس در تاریخ بیست و هفتم بهمن 1394 گفته است

کاش تصویری هم همراه با این توضیحات میدادی
ناشناس در تاریخ نهم دی 1394 گفته است

سلام،وقت بخیر من یه نارگیل خریدم که جوانه زده یه جوانه سفید رنگ به طول ۷_۸سانتیمتر. به نظرتون میتونم بکارمش؟ توی چه شرایطی میشه این جوانه پرورش داد؟ البته یه قسمتش سیاه شده.
ناشناس در تاریخ بیست و هفتم آبان 1394 گفته است

ممنون
ناشناس در تاریخ دهم فروردین 1394 گفته است

سلام من يك نارگيل خريدم كه در وسطش جاي آب يك چيزي مثل گلابي وجودداشت!؟ مي خواستم بدونم كه اين چييه؟ أيا اين نارگيل درحال كاشت بوده يا نه؟
ناشناس در تاریخ سیزدهم مرداد 1393 گفته است

باسلام ضمن عرض تشکر از توضیحات جالب شما. می خواستم بپرسم آیا نارگیل در استان بوشهر هم قابل پرورش است؟ شنیدم شهرداری بندرعباس کنار ساحل شهر برای تنوع چهارصد اصله نخل نارگیل کاشته. آیا این درخت توی دشتستان بوشهر هم قابل پرورشه؟ باتشکر ایمیل:SOLAR1361@GMAIL.COM
امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی