کم هزینه بودن تغذیه از طریق محلول پاشی از مهم ترین مزایای این روش است
کم هزینه بودن تغذیه از طریق محلول پاشی از مهم ترین مزایای این روش است

کم هزینه بودن تغذیه از طریق محلول پاشی از مهم ترین مزایای این روش است

دانشیار گروه علوم خاک، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: کاهش میزان مصرف کود و همین طور اقتصادی بودن محلول پاشی را باید از مهم ترین مزایای این روش تغذیه قلمداد نماییم.

 
عادل ریحانی تبار در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز افزود: کوددهی برگی(یا تغذیه برگی) شامل به کار بردن مواد مغذی از طریق محلول پاشی در سطح برگ و ساقه و جذب آنها از این قسمت‌هاست.
وی با اشاره به مزایای محلو لپاشی و افزایش تولید تصریح کرد: کودهای مایع و کودهای کامل مایع حاوی تمام عناصر مورد نیاز گیاه بوده که تضمین کننده رشد بیشتر، افزایش تولید، مرغوبیت محصول، تقویت گیاه در مقابل ابتلا به آفات و بیماری‌ها خواهدبود.
 
ریحانی تبار محلولپاشی را روشی پایدار در افزایش مواد مغذی محصول دانست و ادامه داد: می توان استفاده از تغذیه برگی و محلول پاشی را روشی پایدار و متداول در افزایش مواد مغذی محصول دانست.
 
دانشیار گروه علوم خاک، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز یادآور شد: اثرات محلول پاشی در گیاه در مقایسه با جذب از طریق ریشه سریع در ظاهر گیاه مشخص خواهد شد، بنابراین در مواقع رشد سریع گیاه و یا در زمان گلدهی و رشد میوه معمولاً تناسب جذب به هم خواهد خورد و در چنین مواقعی محلول پاشی کمک موثری در این زمینه خواهد داشت.
 
وی افزود: تامین و جبران کمبود عناصر کم مصرف و پُرمصرف توسط اندام‌های هوایی گیاه به ویژه برگ‌ها همان تغذیه برگی به صورت محلول پاشی است.
 
ریحانی تبار از جلوگیری از تخریب خاک با اجرای محلول پاشی گفت و تاکید کرد: محلول پاشی به نوعی جلوگیری از تخریب ساختمان خاک و به هم خوردن تعادل مواد غذایی خاک است.
 

نوشته شده در 26/08/1393 دوشنبه ساعت 23:57:34 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید




 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات