کود گرانول چیست
کود گرانول چیست

کود گرانول چیست

 
کود گرانول یا خشک یک نوع کود است که در قالب های کود خشک، خوشه ای، مایع و یا ضد پودر عرضه می شود. اکثر فروشگاه های محصولات باغداری انوع مختلف کود گرانول را همراه با مجموعه ای از فرمول های تولید شده آن را که جهت استفاده در شرایط خاص انواع خاک ها کاربرد دارد، عرضه می نمایند. این نوع کود دارای هم مزایا و هم معایبی است که کشاورزان و باغبانان با در نظر گرفتن روش صحیح استفاده از آن می توان از این کود بهترین استفاده را نمایند.
 
برخی از شرکت های تولید کننده کود گرانول مصنوعی جهت ایجاد تعادل مورد نظر در آن از مواد شیمیایی و مواد مغذی مختلف استفاده می نمایند که این نوع عملیات کود را به سمت یک تعادل بسیار دقیق و یک رفتار بسیار قابل پیش بینی پس از آن سوق می دهد. البته می توان این نوع کود را به روش طبیعی نیز تهیه نمود. این کار به راحتی با جمع آوری موادی مانند کمپوست، کود و دیگر مواد در دسترس انجام می پذیرد و سپس با ایجاد گلوله هایی از مواد جمع آوری شده می توان از آن ها در باغبانی استفاده نمود. البته این نوع کود می بایست قبل از فروش آزمایش گردد. نکته قابل توجه در این مورد این است که ممکن است که همیشه تعادل دقیقی از مواد مغذی موجود در آن به نسبت کود های شیمیایی وجود نداشته باشد.
 
یکی از بهترین راه های استفاده از این نوع کود جهت آماده سازی خاک قبل از کاشت می باشد. در این حالت استفاده از این نوع کود در خاک جهت تدارک ارائه مواد مغذی موجود به گیاهان انجام می پذیرد. کود گرانول همچنین می تواند به گیاهانی که در آن ها نیاز به آبیاری برای رسیدن مواد مغذی به سراسر ریشه گیاهان وجود دارد را، از بین ببرد. البته آبیاری در این نوع گیاهان از سوختگی مواد مغذی توسط کود در این گیاهان جلوگیری می نماید.
 
مزیت کلیدی در استفاده از یک فرم کود گرانول فرم کپسولی آن است که در زمان انتشار عمل می نماید و اجازه می دهد تا در طول زمان مواد مغذی به جریان افتد. یعنی به جای این که مانند کود های شیمیایی مایع، سیلی از مواد مغذی در گیاه جاری شود به آرامی این اتفاق بیافتد. در چنین شرایطی نیز می توان با از دست رفتن کود یا مواد مغذی در بارش های باران سنگین و زهکشی ضعیف، که اصولا با وجود داشتن نفع زیاد به گیاهان کود نمی دهیم، جلوگیری به عمل آید. البته مدیریت استفاده از کود گرانول می تواند برای یک باغ دشوار باشد به همین خاطر می بایست از آن با دقت استفاده گردد تا از وارد شدن آسیب به گیاهان جلوگیری به عمل آید.
 
سازمان باغبانی و کشاورزی به شدت به کشاورزان توصیه می نماید که قبل از استفاده و کاشت محصول خاک خود را مورد آزمایش قرار دهند. در بسیاری از دانشگاه ها برنامه های کشاورزی جهت ارائه تست خاک به باغبانان و کشاورزان به اجرا گذاشته می شود که در این روش نمونه برداشته شده از خاک به شرکت های تخصصی آزمایش خاک ارسال می گردد.
 
نتایج آزمون اطلاعاتی در مورد تعادل مواد مغذی مورد نیاز در خاک و بهترین نوع قابل استفاده کود را اعلام می دارد. باغبان نیز باید به یاد داشته باشد که نوع گیاهان جهت کاشت در خاک مهم است، آن هم به علت وجود مواد مغذی موجود در خاک و PH های مختلف مورد نیاز جهت رشد هر گیاه که حتما می بایست مورد رسیدگی قرار گیرد.
 
منبع: http://www.wisegeek.com/what-is-granular-fertiliz

نوشته شده در 18/11/1395 دوشنبه ساعت 18:23:50 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات