40 هزار تن از توت‌فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود
40 هزار تن از توت‌فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود

40 هزار تن از توت‌فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در کشور سالانه 50 هزار تن توت‌فرنگی تولید می‌شود که 40 هزار تن آن مربوط به استان کردستان است.
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، اردشیر پورحبیبی سه‌شنبه شب در سومین نشست کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج، اظهار داشت: در رابطه با بحث توت فرنگی در استان کردستان ما حرف زیادی برای گفتن داریم اما از طرف وزارتخانه حمایتی صورت نمی‌گیرد.
 
پورحبیبی افزود: در سطح کشور 50 هزار تن توت فرنگی داریم که 40 هزار تن مربوط به استان کردستان است که از لحاظ تولید، آخرین محصول از محصولات باغی است.                                                                        
 
وی عنوان کرد: در استان کردستان توت‌فرنگی به عنوان یک برند در داخل استان تلقی می‌شود و مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به اقداماتی که در سنوات گذشته انجام شده، می‌دانیم از کجا به کجا رسیده‌ایم.
 
پورحبیبی تصریح کرد: ما الان به یک عملکرد متوسط دست یافته‌ایم، به گونه‌ای که تولید ما در کامیاران به 30 تن، در مریوان 17 تن و در سنندج به دلیل مشکلاتی که در بعضی روستاها وجود دارد، 15 تن است و توت‌فرنگی جایگاه اقتصادی خود را در استان پیدا کرده است.
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: ما افتخار این را داریم که افراد تحصیلکرده در حال کار هستند و در بخش خصوصی فعالیت دارند که امیدواریم بتوانیم نقاط ضعف خود را به خصوص در بخش بسته‌بندی محصولات برطرف کنیم تا بتوانیم با بسته‌بندی مناسب وارد بازار شویم.
 
وی در رابطه با صنایع تبدیلی نیز گفت: صنایع کوچک جواب‌دهنده هستند چرا که  رساندن آن به دست مصرف‌کننده راحت‎تر و درآمدزایی آن بیشتر است.
 
پورحبیبی افزود: در حال حاضر ما 3 هزار هکتار سطح زیرکشت توت‌فرنگی در استان کردستان داریم به طوری که ما قبلا در دیواندره، سقز توت‌فرنگی نداشتیم اما الان در این مناطق و همچنین در مریوان و سروآباد نیز بحث توت فرنگی توسعه یافته است.
 
وی عنوان کرد: ما بنا داریم که بر روی توت‌فرنگی در سطح وسیعی کار شود و اگر سرمایه‌گذار باشد در دشت‌ها هم توت‌فرنگی را توسعه دهیم هر چند عده‌ای اعتقاد دارند که آب زیادی می‌خواهد اما ما مخالف این عقیده هستیم.
 
پورحبیبی در رابطه با بحث گلخانه‌ها هم عنوان کرد: ما فعالیت خود را شروع کرده‌ایم و حمایت لازم را از تولید گلخانه خواهیم کرد اما من مطمئن هستم که در بحث فضای آزاد هیچ استانی به پای کردستان نخواهد رسید اما ما باید در بحث گلخانه‌ای هم وارد شویم.
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: سازمان جهاد کشاورزی آمادگی لازم را برای همکاری و تعامل با بخش خصوصی به ویژه در رابطه با بحث آموزش در قسمت باغبانی داریم چرا که بخش خصوصی و تشکل‌های ما در بحث باغبانی ضعیف است.

نوشته شده در 27/11/1395 چهارشنبه ساعت 10:36:54 توسط samira


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی